scaba Autumn Contest 2015

Accidental

Supporting Member
The scaba Autumn Contest will take place on Sunday 13th September at The Hawth Theatre in Crawley

Our adjudicators for the day will be John Berryman and Nicholas Garman

This is an own-choice Test Piece contest
Entry is limited to 30 bands
The closing date for entries is 9th August


The Contest Schedule and entry form, along with additional information and forms, can be found in the CONTESTING section of www.scaba.co.uk
 

scaba Media

Member
The Contest will start at 9.30am on Sunday with the Third Section playing to adjudicator Nick Garman.
We look forward to seeing some of you there!

Bands Entered:
Atout Vent
BAE SYSTEMS Brass
Chichester City
Cobham
Cold Ash Brass
Crystal Palace
Epping Forest
Epsom & Ewell Silver
Horsham Borough
LGB Brass
Milton Keynes Brass
Mole Valley Silver
Regent Community Brass
Shanklin Town Brass
Snowdown Colliery
Thundersley Brass (withdrawn)
Wantage Silver
 

scaba Media

Member
Full Results from today's contest:

Third Section
1. Crystal Palace, Michael Gray
2. Cobham, Glenn Hayter
3. Snowdown Colliery, Keith Twyman
4. Mole Valley, Andrew Wilson

Best Hymn, Best March – Crystal Palace

Best instrumentalist – James Simpson, Cobham
Best Back Row Cornets, best Percussion – Crystal Palace
Best Bass Section – Cobham
Conductor’s prize – Michael Gray, Crystal Palace

Second Section
1. Brass Band Atout Vent, William Houssoy
2. Regent Community Brass, Chris Bearman
3. LGB Brass, Ian Stewart
4. Epping Forest, Keith Schroeter
5. Cold Ash Brass, Jemma Evans
6. Chichester City, Tim Cooper
7. Shanklin Town, Malcolm Lewis

Best Hymn, Best March – Atout Vent

Best instrumentalist – Amaud Peru, Atout Vent
Best Solo Horn – Peter Maartens, Atout Vent
Best Horn Section, Best Percussion – Atout Vent
Conductor’s Prize – Chris Bearman, Regent

First Section
1. Milton Keynes Brass, Craig Patterson
2. Epsom & Ewell, Paul Graham
3. BAE Systems, Jonathan Crowhurst
4. Horsham Borough, Jack Smith

Best Hymn – Horsham
Best March – Epsom & Ewell

Best Instrumentalist – Rachel Scott, Milton Keynes
Best Euphonium – Kevin Kavanagh, Milton Keynes
Best Bass Section – Milton Keynes
Conductor’s Prize – Paul Graham, Epsom & Ewell

Championship Section
1. Wantage Silver, Craig Patterson
Thundersley Brass – Withdrawn

Best March, Best Hymn Tune, Best Percussion Section, Best Bass Section, Conductor’s Prize – Wantage
Best Instrumentalist – Mike Wallbridge
Best Euphonium – Sam Wyne


Congratulations to the prize winners and big thanks to all the competitors, Contest manager Jane Stewart and the scaba team, Ev-Entz and The Hawth staff for another enjoyable day of music making.
 
Top