Page 1 of 13 1 2 3 4 5 11 ... LastLast
Results 1 to 15 of 181

Thread: Pontin 2010 Results?

  1. #1
    tMP Senior Friend
    Join Date
    30.07.2007
    Location
    Lancashire
    Posts
    215

    Pontin 2010 Results?

    Any results known yet
    The views stated are my own and have no connection with the Band I am a member of

  2. #2
    tMP Prime Friend Paddy Flower's Avatar
    Join Date
    21.08.2009
    Location
    Above a bookmakers
    Posts
    2,635
    Fourth Section

    Saturday 23rd October 2010
    Venue: Lunars Hall
    Draw: Pre-drawn
    Commence: 9.00am

    Test Piece: A Caledonian Journey - Alan Fernie
    Adjudicators: Roy Sparkes and Major Peter Parkes

    1. Hazel Grove, Nigel Beasley, 4
    2. Dronfield CMW, John Davis, 3 like a box of chocolates, ya never know what ya gonna get
    3. Besses Boys, James Holt, 16
    4. Onchan Silver, Paul Dunderdale, 2
    5. Thurcroft Welfare, Ken Vernon, 1
    6. Farnworth & Walkden, Peter Ashley, 15
    7. Boarshurst Silver, David Ashworth, 6
    8. Nelson Brass, Steve Brodie, 12
    9. Darwen Silver, Steve Hartley, 8
    10. Blackley, Adrian Smith, 13
    11. Golborne, Jason Smith, 7
    12. Littleborough Public, Adrian Woodhead, 5
    13. Cold Ash Silver, Steve Sizeland, 11
    14. Worsborough Brass, John Hopkinson, 9
    15. Denton Brass, Colin Myers, 10
    Last edited by Paddy Flower; 23.10.2010 at 15:57.
    Paddy's Fantasy Brass Band League
    NEEDS YOU!!!
    Punt your way to the top

  3. #3
    tMP Prime Friend Bass Man's Avatar
    Join Date
    28.09.2003
    Location
    West Boldon
    Posts
    1,105
    First Section

    1. Jackfield (Elcock Reisen), Simon Platford, 7
    2. Staines Brass, Melvin White, 3
    3. Oldham Band (Lees), John Collins, 9
    4. Longridge, Mark Peacock, 5
    5. Wrexham Brass, Wayne Ruston, 8
    6. Barton Town, Garry Oglesby, 6
    7. Lindley, Neil Jowett, 4
    8. City of Sheffield, David Holling, 1

    Chalford, Steve Tubb (pre-drawn 2) withdrew

  4. #4
    tMP Prime Friend Paddy Flower's Avatar
    Join Date
    21.08.2009
    Location
    Above a bookmakers
    Posts
    2,635
    First Section

    Saturday 23rd October: 2010
    Venue: Fun Factory Ballroom
    Draw: Pre-drawn
    Commence: 11.00am

    Test Piece: Flamborough Seascapes - Darrol Barry
    Adjudicators: C. Brian Buckley and Kevin Wadsworth

    1. Jackfield (Elcock Reisen), Simon Platford, 7
    2. Staines Brass, Melvin White, 3
    3. Oldham Band (Lees), John Collins, 9
    4. Longridge, Mark Peacock, 5
    5. Wrexham Brass, Wayne Ruston, 8
    6. Barton Town, Garry Oglesby, 6
    7. Lindley, Neil Jowett, 4
    8. City of Sheffield, David Holling, 1
    Paddy's Fantasy Brass Band League
    NEEDS YOU!!!
    Punt your way to the top

  5. #5
    tMP Prime Friend Bass Man's Avatar
    Join Date
    28.09.2003
    Location
    West Boldon
    Posts
    1,105
    Quote Originally Posted by Bass Man View Post
    First Section

    1. Jackfield (Elcock Reisen), Simon Platford, 7
    2. Staines Brass, Melvin White, 3
    3. Oldham Band (Lees), John Collins, 9
    4. Longridge, Mark Peacock, 5
    5. Wrexham Brass, Wayne Ruston, 8
    6. Barton Town, Garry Oglesby, 6
    7. Lindley, Neil Jowett, 4
    8. City of Sheffield, David Holling, 1

    Chalford, Steve Tubb (pre-drawn 2) withdrew
    Courtesy of 4br by the way

  6. #6
    tMP Prime Friend Paddy Flower's Avatar
    Join Date
    21.08.2009
    Location
    Above a bookmakers
    Posts
    2,635
    Quote Originally Posted by Bass Man View Post
    First Section

    1. Jackfield (Elcock Reisen), Simon Platford, 7
    2. Staines Brass, Melvin White, 3
    3. Oldham Band (Lees), John Collins, 9
    4. Longridge, Mark Peacock, 5
    5. Wrexham Brass, Wayne Ruston, 8
    6. Barton Town, Garry Oglesby, 6
    7. Lindley, Neil Jowett, 4
    8. City of Sheffield, David Holling, 1

    Chalford, Steve Tubb (pre-drawn 2) withdrew
    jinx
    Paddy's Fantasy Brass Band League
    NEEDS YOU!!!
    Punt your way to the top

  7. #7
    tMP Friend for Life ian perks's Avatar
    Join Date
    09.09.2004
    Location
    West Midlands
    Posts
    3,903
    Quote Originally Posted by Paddy Flower View Post
    First Section

    Saturday 23rd October: 2010
    Venue: Fun Factory Ballroom
    Draw: Pre-drawn
    Commence: 11.00am

    Test Piece: Flamborough Seascapes - Darrol Barry
    Adjudicators: C. Brian Buckley and Kevin Wadsworth

    1. Jackfield (Elcock Reisen), Simon Platford, 7
    Well done to Jackfield and there Conductor
    Looking forward to 2013 with so much in stall

  8. #8
    tMP Master Friend
    Join Date
    18.03.2004
    Location
    West Yorkshire
    Posts
    667
    Quote Originally Posted by Paddy Flower View Post
    First Section

    Saturday 23rd October: 2010
    Venue: Fun Factory Ballroom
    Draw: Pre-drawn
    Commence: 11.00am

    Test Piece: Flamborough Seascapes - Darrol Barry
    Adjudicators: C. Brian Buckley and Kevin Wadsworth

    1. Jackfield (Elcock Reisen), Simon Platford, 7
    2. Staines Brass, Melvin White, 3
    3. Oldham Band (Lees), John Collins, 9
    4. Longridge, Mark Peacock, 5
    5. Wrexham Brass, Wayne Ruston, 8
    6. Barton Town, Garry Oglesby, 6
    7. Lindley, Neil Jowett, 4
    8. City of Sheffield, David Holling, 1
    A really good contest not one poor performance well done all eight bands

  9. #9
    tMP Newbie Jeff_chick's Avatar
    Join Date
    26.01.2007
    Location
    Stalybridge, Greater Man.
    Posts
    7
    Uppermill got the 3rd section Woo

  10. #10
    tMP Friend MissBraz's Avatar
    Join Date
    06.11.2006
    Location
    Chalford!!!
    Posts
    151
    Was gutted we withdrew! Congratulations all the winners!! x
    Chalford Band!

  11. #11
    tMP Prime Friend Paddy Flower's Avatar
    Join Date
    21.08.2009
    Location
    Above a bookmakers
    Posts
    2,635
    Third Section

    Saturday 23rd October 2010
    Venue: Lunars Hall
    Draw: Pre-drawn
    Commence: at the conclusion of the Fourth Section 2.30pm approx.

    Test Piece: Partita for Bands (Postcards from Home) - Philip Wilby
    Adjudicators: Dr. Roy Newsome and Paul Holland

    1. Uppermill, Alan Widdop, 11
    2. Hawk Green (Marple), Neil Hewson, 3
    3. Hoover (Bolton), Trevor Halliwell, 6
    4. Crofton Silver, Tim Sidwell, 5
    5. Pemberton Old DW 'B', Peter Ashley, 9
    6. Trinity Girls, Stuart Barton, 4
    7. Dronfield CMW, John Davies, 10
    8. Shirebrook Miners Welfare (Unison), Mark Wilcockson, 1
    9. Chalgrove, Terry Brotherhood, 2
    10. Ogmore Valley Silver, Miss A. Jones, 7

    Greenalls, Karl Stott, (withdrawn)
    Paddy's Fantasy Brass Band League
    NEEDS YOU!!!
    Punt your way to the top

  12. #12
    tMP Friend in Training
    Join Date
    20.07.2007
    Posts
    64

    Kevin Wadsworth

    Is anybody spotting a trend here? Another set of results from Mr Wadsworth that leaves most of those in the hall perplexed...

  13. #13
    tMP Friend for Life Nuke's Avatar
    Join Date
    29.03.2004
    Location
    Leeds
    Posts
    3,418
    Quote Originally Posted by Jack Stout View Post
    Is anybody spotting a trend here? Another set of results from Mr Wadsworth that leaves most of those in the hall perplexed...
    Just when you though it was safe to go back into brass band contesting .
    Richard Taylor
    Solo Trom
    Yorkshire Imps

  14. #14
    tMP Friend
    Join Date
    06.01.2004
    Location
    Shrewsbury
    Posts
    176
    Yes! Twice in the space of 2 days.

    Be careful what you say, Mr Buckley and ABBA don't like criticism you will be recieving a letter or email with the heading:
    "Privileged-in contemplation of legal proceedings
    Re: Deflamatory statements published by you on the mouthpiece website.

    I have framed mine and have hung it in a very special place.

    Wayne Ruston
    (just to save you time working out who i am)

  15. #15
    tMP Prime Friend Masterblaster jnr's Avatar
    Join Date
    24.10.2007
    Location
    Skelmanthorpe
    Posts
    1,159
    1. Marsden Silver Prize, Glyn Williams, 13
    2. St Dennis, Darren Hawken, 1
    3. Jaguar (Coventry), Dave Lea, 15
    4. Blackburn & Darwen, Nick Sheppard, 8
    Jonathan Bates
    Principal Horn - Black Dyke Band
    Composer, Arranger, Conductor.


    www.jonathanbates.co.uk

Page 1 of 13 1 2 3 4 5 11 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •