Page 6 of 26 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 16 ... LastLast
Results 76 to 90 of 377

Thread: Official tMP West of England Regional 2008 thread

  1. #76
    tMP Friend Liz Loftus's Avatar
    Join Date
    29.10.2005
    Location
    North Devon
    Posts
    144
    Our final rehearsal tonight!!

    We have had our fair share of problems in preparing for this one. started when we found out the sop and percussion section had booked a holiday to Gambia that clashed with the areas Thankfully we have managed to find excellent replacements

    The last few weeks have been a bit rocky with the usual illnesses - quite a nasty bug going around North Devon at the moment, I have been hit by it and not been able to breath properly for nearly 2 weeks - the 2nd movement is still a killer!! Several other players are aslo struggling. Our solo trombone fell on Sunday morning and managed to crack her ribs, this is to add to the tennis elbow she suffers from leaves her in a bit of a mess

    loving the piece though and looking forward to the weekend we are stayig for both days - being invaded by 4 poor students who better hadn't distrub my beauty sleep

    Good luck to everyone, the 2nd section is really close and should be interesting and I'm especially looking forward to the championship section, although Polysteel should be the band to beat, its goingto be very close with Cambourne and Woodfalls. Special good luck to Lympstone!!
    say hello if you see us in the bar
    1st Horn (The Girlie Section)
    South Molton Town Band
    Glorious Devon

  2. #77
    tMP Friend in Training MattEarl's Avatar
    Join Date
    28.02.2006
    Location
    Gloucestershire
    Posts
    33
    Quote Originally Posted by GingerMaestro View Post
    Good luck to Matt Earl and everyone at Cheltenham Silver.

    Lets hope you can do just as well as last year, not the 7th Place but beating you know who

    Good Luck
    Thanks GM, aiming to please...........

    Good luck at the mids
    Matt Earl
    Cheltenham Silver Band

  3. #78
    tMP Friend in Training pvillers's Avatar
    Join Date
    05.03.2008
    Location
    Cornwall, UK
    Posts
    16
    It's nice to have such a musical and generally classy piece as Festival Music to play at the areas. It's not always the case that you get the chance to play a piece of music you actually enjoy playing for the areas.

    Best of luck to all competing bands!!
    Last edited by pvillers; 06.03.2008 at 19:08.

  4. #79
    tMP Master Friend tam-tam2's Avatar
    Join Date
    26.09.2004
    Location
    Lympstone, Devon
    Posts
    550
    Well just back from our last rehearsal and post rehearsal debrief in the pub - things going well and if we have a good run through tomorrow with a bit of luck on our side we should do well.

    On a personal point of view, I managed to break my little finger on my right hand this morning and it really hurts!! Not the thing you want the day before the contest!! Oh well, a little pain never hurt anyone!! See you in the bar I suppose.

    All the best to all competing bands, I hope you all have a really good day but try not to be beat us!!

  5. #80
    tMP Friend
    Join Date
    08.09.2004
    Location
    Gloucester
    Posts
    119
    2nd Section Results

    1. Bristol East and Kingswood, R. Curran, 8, 188
    2. Shrewton Silver, M. Dunford, 5, 186
    3. Soundhouse Brass, G. Pumford, 9, 185
    4. Michelmersh Silver, M. White, 3, 183
    5. Camborne B, A. Pope, 12, 181
    6. Forest Of Dean Brass, J. Gwynne, 1, 179
    7. Phoenix Brass (Crewkerne), P. Slator, 6, 177
    8. Gillingham Imperial Silver, A. McRae, 10, 176
    9. South Molton Town, T. Treherne, 7, 175
    10. Filton Concert Brass, B. James, 11, 174
    11. St. Pinnock, S. White, 2, 173
    12. Solent Concert Brass, W. Garner, 4, 171
    Torbay Brass, B. Cole, w

    Top 2 bands qualify
    From 4barsrest.com
    Cyndy

  6. #81
    tMP Friend
    Join Date
    08.09.2004
    Location
    Gloucester
    Posts
    119
    Section 4

    Saturday 8 March
    The Arena
    Adjudicators: Peter Roberts & Rob Wiffin
    Four Cities Symphony - Rodney Newton
    Commences: 1100

    14. Bideford Town, G. Taylor, 2, 171
    Bratton Silver, w

    Courtesy of www.4barsrest.com
    4. Bream Silver, H. Cole, 17, 181
    1. Brunel Brass, J. Winterflood, 7, 185
    7. Chalford Academy Brass, S. Tubb, 1, 178
    15. Cheltenham Silver, M. Earl, 18, 170
    11. Downton, R. Wright, 13, 174
    20. Gosport Silver, R. Sharp, 19, 165
    17. Hatherleigh Silver, R. Wonnacott, 5, 168
    18. Marshfield, 10, 167
    9. New Forest Brass, I. Luxford, 15, 176
    19. Okehampton Excelsior Silver, D. Law, 3, 166
    16. Porthleven Town, E. Ralph, 8, 169
    5. Shanklin Town Brass (Low), M. Lewis, 20, 180
    12. Spinnaker Brass, D. Jones, 16, 173
    10. Swindon Brass, F. Cowley, 12, 175
    8. Tewkesbury Town, N. Morgan, 9, , 177
    13. Torrington Silver, T. Hutchings, 14, 172
    3. Totnes, I. Wilkinson, 4, 182
    6. Weymouth Concert Brass, A. Glynn, 11, 179
    2. Wincanton Silver, B. Kelloway, 6, 183

    Top 3 bands qualify
    Cyndy

  7. #82
    tMP Master Friend Kiz7's Avatar
    Join Date
    01.02.2003
    Posts
    718
    Quote Originally Posted by Cyndy View Post
    Section 4

    Saturday 8 March
    The Arena
    Adjudicators: Peter Roberts & Rob Wiffin
    Four Cities Symphony - Rodney Newton
    Commences: 1100

    14. Bideford Town, G. Taylor, 2, 171
    Bratton Silver, w

    Courtesy of www.4barsrest.com
    4. Bream Silver, H. Cole, 17, 181
    1. Brunel Brass, J. Winterflood, 7, 185
    7. Chalford Academy Brass, S. Tubb, 1, 178
    15. Cheltenham Silver, M. Earl, 18, 170
    11. Downton, R. Wright, 13, 174
    20. Gosport Silver, R. Sharp, 19, 165
    17. Hatherleigh Silver, R. Wonnacott, 5, 168
    18. Marshfield, 10, 167
    9. New Forest Brass, I. Luxford, 15, 176
    19. Okehampton Excelsior Silver, D. Law, 3, 166
    16. Porthleven Town, E. Ralph, 8, 169
    5. Shanklin Town Brass (Low), M. Lewis, 20, 180
    12. Spinnaker Brass, D. Jones, 16, 173
    10. Swindon Brass, F. Cowley, 12, 175
    8. Tewkesbury Town, N. Morgan, 9, , 177
    13. Torrington Silver, T. Hutchings, 14, 172
    3. Totnes, I. Wilkinson, 4, 182
    6. Weymouth Concert Brass, A. Glynn, 11, 179
    2. Wincanton Silver, B. Kelloway, 6, 183

    Top 3 bands qualify
    Congratulations to Bream - that MUST mean you are promoted to the 3rd section now surely?

  8. #83
    tMP Friend
    Join Date
    08.09.2004
    Location
    Gloucester
    Posts
    119
    Quote Originally Posted by Kiz7 View Post
    Congratulations to Bream - that MUST mean you are promoted to the 3rd section now surely?
    Yes well done Bream.
    Sorry my post is such a mess, must of been a senior moment
    Cyndy

  9. #84
    previously known as Stuart545 Forest Gump's Avatar
    Join Date
    03.04.2006
    Location
    Forest of Dean, centre of the known universe
    Posts
    259
    March
    The Forum
    Adjudicators: Alan Hope & Colin Hardy
    James Cook - Circumnavigator - Gilbert Vinter
    Commences: 1530

    9. Bodmin, H. Williams, 7, 181
    8. Chalford, S. Tubb, 13, 182
    14. Cinderford, L. Baglin, 1, 176
    11. City Of Bristol, I. Holmes, 8, 179
    1. Helston Town, J. Hitchens, 4, 191
    12. Lanner and District Silver, C. Toghill, 2, 178
    4. Lympstone South West Telecoms, C. Fleming, 3, 187
    6. Ocean Brass, N. Grace, 9, 184
    2. Otterbourne Brass, Lt. Col. C. Davis OBE, 10, 190
    7. Portishead Town, I. Dickinson, 12, 183
    3. Sherborne Town, P. Cosh, 5, 188
    5. St. Dennis, B. Minear, 11, 185
    13. Swindon Pegasus Brass, S. Armstrong-Watkins, 14, 177
    10. Woodfalls Concert Brass, S. Dunster, 6, 180

    Top 2 bands qualify

    feel sorry for Cinderford playing off no1 2 years in a row.
    results from 4br
    "My name is forest gump, people call me forest gump."

  10. #85
    tMP Master Friend Kiz7's Avatar
    Join Date
    01.02.2003
    Posts
    718
    All results from today in order:

    Section 1

    Saturday 8 March
    The Forum
    Adjudicators: Alan Hope & Colin Hardy
    James Cook - Circumnavigator - Gilbert Vinter

    1. Helston Town, J. Hitchens, 4, 191
    2. Otterbourne Brass, Lt. Col. C. Davis OBE, 10, 190
    3. Sherborne Town, P. Cosh, 5, 188
    4. Lympstone South West Telecoms, C. Fleming, 3, 187
    5. St. Dennis, B. Minear, 11, 185
    6. Ocean Brass, N. Grace, 9, 184
    7. Portishead Town, I. Dickinson, 12, 183
    8. Chalford, S. Tubb, 13, 182
    9. Bodmin, H. Williams, 7, 181
    10. Woodfalls Concert Brass, S. Dunster, 6, 180
    11. City Of Bristol, I. Holmes, 8, 179
    12. Lanner and District Silver, C. Toghill, 2, 178
    13. Swindon Pegasus Brass, S. Armstrong-Watkins, 14, 177
    14. Cinderford, L. Baglin, 1, 176

    Section 2

    Saturday 8 March
    The Forum
    Adjudicators: Alan Hope & Colin Hardy
    Three Part Invention - Kenneth Downie

    1. Bristol East and Kingswood, R. Curran, 8, 188
    2. Shrewton Silver, M. Dunford, 5, 186
    3. Soundhouse Brass, G. Pumford, 9, 185
    4. Michelmersh Silver, M. White, 3, 183
    5. Camborne B, A. Pope, 12, 181
    6. Forest Of Dean Brass, J. Gwynne, 1, 179
    7. Phoenix Brass (Crewkerne), P. Slator, 6, 177
    8. Gillingham Imperial Silver, A. McRae, 10, 176
    9. South Molton Town, T. Treherne, 7, 175
    10. Filton Concert Brass, B. James, 11, 174
    11. St. Pinnock, S. White, 2, 173
    12. Solent Concert Brass, W. Garner, 4, 171
    Torbay Brass, B. Cole, w

    Top 2 bands qualify

    Section 4

    Saturday 8 March
    The Arena
    Adjudicators: Peter Roberts & Rob Wiffin
    Four Cities Symphony - Rodney Newton

    1. Brunel Brass, J. Winterflood, 7, 185
    2. Wincanton Silver, B. Kelloway, 6, 183
    3. Totnes, I. Wilkinson, 4, 182
    4. Bream Silver, H. Cole, 17, 181
    5. Shanklin Town Brass (Low), M. Lewis, 20, 180
    6. Weymouth Concert Brass, A. Glynn, 11, 179
    7. Chalford Academy Brass, S. Tubb, 1, 178
    8. Tewkesbury Town, N. Morgan, 9, , 177
    9. New Forest Brass, I. Luxford, 15, 176
    10. Swindon Brass, F. Cowley, 12, 175
    11. Downton, R. Wright, 13, 174
    12. Spinnaker Brass, D. Jones, 16, 173
    13. Torrington Silver, T. Hutchings, 14, 172
    14. Bideford Town, G. Taylor, 2, 171
    15. Cheltenham Silver, M. Earl, 18, 170
    16. Porthleven Town, E. Ralph, 8, 169
    17. Hatherleigh Silver, R. Wonnacott, 5, 168
    18. Marshfield, 10, 167
    19. Okehampton Excelsior Silver, D. Law, 3, 166
    20. Gosport Silver, R. Sharp, 19, 165
    Bratton Silver, w

    Surprised at Cinderford's result - thought this piece would be right up their street.

  11. #86
    tMP Master Friend Kiz7's Avatar
    Join Date
    01.02.2003
    Posts
    718
    Not been a good weekend so far for Gloucestershire Brass Bands so good luck to our remaining representatives Drybrook, Lydbrook, Polysteel and Pillowell.

    Earn yourselves a finals place and local bragging rights!

  12. #87
    tMP Senior Friend
    Join Date
    31.03.2003
    Location
    Camborne in the promised land of Cornwall
    Posts
    319
    Nice to see another piece of fantastic adjudication from the team of Hope and Hardy (maybe Laurel might be better suited to the task!!!) it is time that the so called ajudicators sit some manditory testing as to there ability to do the job.I think Alan Morrison needs to be listened to.Having played in the 2nd section at Torquay,heard the adjudicators comments from the stage and yes Alan Hope, Torquay is in Devon not Cornwall and then to read the comments from them its pitiful!!!!! I do hope they make a much much better job of it on Sunday lets see what happens. As for seven (7) points between the first placed band and ourselves in fifth crazy adjudication

  13. #88
    tMP Friend in Training
    Join Date
    09.12.2007
    Posts
    40
    Just to add a bit of balance to the above!....
    Well done to Bristol East & Kingswood and Shrewton on qualification (You`ll do us proud in Harrogate I`m sure!).
    Also well done to Soundhouse and Michelmersh on their promotion to the first section!

  14. #89
    tMP Senior Friend BassBlaster's Avatar
    Join Date
    28.09.2003
    Location
    Stroud, Glos
    Posts
    317

    Smile

    Well done to Chalford Academy Brass, 7th off a no 1 draw, I listened to a few in the 4th section and the standard was really high.
    Unfortunatly, we at Chalford band only came 8th in the first section, no complaints, we were ok, left the best one in the bandroom, usual excuse, but really enjoyed working on the music, just got back home and poured myself a cider.

  15. #90
    tMP Senior Friend
    Join Date
    31.03.2003
    Location
    Camborne in the promised land of Cornwall
    Posts
    319
    Meant to add my heartfelt congrats to the bands that played and got the results they were after today.For my own band well done on our first outing in the second section,we played well with only 5 adults and the rest of the band under 19

Page 6 of 26 FirstFirst ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 16 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •