Wychavon Predictions

Discussion in 'The Adjudicators' Comments' started by GingerMaestro, Sep 11, 2006.

  1. GingerMaestro

    GingerMaestro Active Member

    Who do you think will win

    4th Drybrook
    3rd West Mercia
    2nd Trinity Girls
    1st United Co op Crewe
    Champ Polysteel

    Section 4
    Band Entered Conductor

    A. W. Parker (Drybrook) Band 06/06/2006 Kevin White
    Bestwood Welfare Black Diamond 24/05/2006 Brian Draper
    Cheltenham Silver Band 12/07/2006 John Button
    Croft Silver Band 22/02/2006 Steve Burton
    Cubbington Silver Band 08/05/2006 Paul Jonson
    Denton Brass 03/06/2006 C. J. Fox
    Hathern "B" Band 04/02/2006 Michael Cooper
    Newport Borough Brass Band 16/02/2006 Mike Davies
    Wolverton Town Band 24/06/2006 Jonathan Mott
    Total bands playing in Section 4 are 12

    Section 3

    Band Entered Conductor

    Arrow Valley Brass 08/02/2006 David Stanley
    Avonbank (Evesham) Band 17/06/2006 Nick Smith
    Blaenavon Town Band 15/06/2006 Alun Hathaway
    Bratton Silver Band 15/05/2006 Mike Winter
    Malvern Hills & District Brass 07/07/2006 Mike West
    The Band Of The West Mercia Co 03/02/2006 Steve Pritchard-Jones

    Total bands playing in Section 3 are 7

    Section 2

    Band Entered Conductor

    Foresters Brass 2000 15/07/2006 Peter Collins
    Lewis Methyr 18/04/2006 Mr Lyndon Price
    Michelmersh Silver Band 14/07/2006 Melvin White
    Phoenix West Midlands Brass 22/04/2006 David Bishop-Rowe
    Porthwyaen Silver Band 13/06/2006 David Thomas
    Portishead Town Band 06/07/2006
    Trinity Girls Brass Band 01/02/2006 Stuart Barton

    Total bands playing in Section 2 are 7

    Section 1

    Band Entered Conductor

    Chalford Band 29/05/2006 Steve Tubb
    Cinderford Band 12/05/2006 Dave Lea
    Enderby Band 03/04/2006 Huw Thomas
    Hathern 04/02/2006 David Newman
    Markham & District Brass Band 23/03/2006
    Pontardulais Town Band 16/05/2006 Paul Jenkins
    Sandhurst Silver Band 04/07/2006 Roger Burke
    Shirley Band 07/02/2006 Martyn Ford
    Stourport On Severn Brass Band 27/01/2006 Barry Pope
    United Coop Band (Crewe) 27/04/2006 Jef Sparkes

    Total bands playing in Section 1 are 10

    Section Champ

    Band Entered Conductor

    Aldbourne Band 14/03/2006 Steve Sykes
    Beaumaris Band 14/02/2006 Morten Hansen
    BTM Band 12/04/2006 Jason Katsikarus
    East Yorkshire Motor Services 02/03/2006 Jim Davies
    Innovate Skelmanthorpe Band 25/03/2006
    Jackfield (Elcock Reisen) Band 31/01/2006
    Kidlington Concert Brass 24/03/2006 Barry Wassell
    Mossley Band 12/07/2006 Duncan Byers
    PolySteel (Formely Flowers) Band 11/03/2006 Philip Harper
    The Staffordshire Band 23/06/2006 Steve Bastable
    Tredegar Town Band 24/05/2006 Michael Fowles
    Total bands playing in Section Champ are 11
    Last edited by a moderator: Sep 11, 2006
  2. Kiz7

    Kiz7 Member

    4th section Crosskeys
    3rd section Kirkby Colliery (sorry, GingerMaestro!)
    2nd section Lewis Merthyr
    1st section United Co-op Crewe
    Champ section Polysteel

  3. Kirkby have withdrawn from this contest
  4. CubbRep

    CubbRep Member

    Crosskeys have withdrawn and so have Chalgrove
  5. postie

    postie Member

    Also Winchcombe have withdrawn from the contest 9 in the 4th section at the moment. Also have a feeling that another band from the 3rd section has withdrawn as well.
  6. Kiz7

    Kiz7 Member

    bang go my predictions then!
    okay, I'll have another go.........

    4th Drybrook
    3rd West Mercia
    2nd Lewis Merthyr
    1st united Co-op Crewe
    Ch Polysteel
  7. We won't be going unfortunately but the same result the week after would be nice :clap:
  8. BandTaxi

    BandTaxi Active Member

    I'm pretty certain that the other withdrawal from 3rd Section is Arrow Valley and that they had withdrawn before the draw took place.
  9. Di

    Di Active Member

    Can anyone confirm if Beaumaris Band have withdraw from the Champ section?

    4th - Cubbington
    3rd - West Mercia
    2nd - Foresters
    1st - United Co-Op
    Ch - Polysteel
  10. postie

    postie Member

    That rings a bell I saw the draws the other week and noticed that only 6 remained at that stage for the 3rd section.

    4th Drybrook love to say Bestwood don't want to seem biased!!
    3rd West Mercia Constabulary
    2nd Foresters
    1st Cinderford
    Champ Polysteel
    Last edited: Sep 11, 2006
  11. mictop

    mictop New Member

    Can't comment on the other sections but I would like to see my old band Denton win the 4th section
  12. GingerMaestro

    GingerMaestro Active Member

    I know they are not going now but Kiz7 have you no faith in me:D

    never mind I'll get you back
  13. The_Eighth_Dwarf

    The_Eighth_Dwarf New Member

    Well seeing as some of the ones I was going to go for have withdrawn, my guesstimate is:

    4th - Drybrook
    3rd - West Mercia Constabulary
    2nd - Portishead
    1st - United Co-op Crewe
    Ch - Polysteel

    Hmmm a lot of it looks very similar to all the other gustimates!
  14. GingerMaestro

    GingerMaestro Active Member

    Of cause you were going to choose West Mercia anyway wern't you:D :tup
  15. Timpking

    Timpking Member

    4th Wolverton
    3rd Blaenavon Town
    2nd Foresters
    1st Markham
    Champ Tredegar
  16. DaveR

    DaveR Active Member

    I'm afraid you are all wrong so far. Sandhurst are going to win the first section! :clap: :biggrin:
  17. Vickitorious

    Vickitorious Active Member

    I like these predictions :biggrin: :bounce
  18. davethehorny

    davethehorny Member

    Thank you all for your predictions - I already feel the curse weighing heavy upon our shoulders!

    For what it is worth I predict the following: -

    Championship Section Polysteel
    1st Section Hathern
    2nd Section Michelmarsh Silver
    3rd Section West Mercia Police
    4th Section Bestwood Black Diamonds (can't really vote for ourselves but we will be there or there abouts)
  19. GingerMaestro

    GingerMaestro Active Member

    Don't be modest Dave thats not like you:D

    Thanks for the vote though
  20. imthemaddude

    imthemaddude Active Member

    champ: Skelmanthorpe
    1st: Hathern
    2nd: Trinity Girls
    3rd: Arrow Valley
    4th: Cubbington

Share This Page