Discussion in 'The Adjudicators' Comments' started by jimothy, Jun 5, 2004.

  1. jimothy

    jimothy Member

    results of two tameside contests in so far:-

    Ashton Station
    1. Leyland
    2. Fodens
    3. Can't remember
    4. Crewe Co-op
    5. Sellers

    The Bush - Droylsden
    1. Crewe Co-op
    2. BT
    3. Fodens
    4. Sellers
  2. Highnote

    Highnote New Member

    DELPH - 74 BANDS

    1. FODENS
    2. MARSDEN
  3. westburykid

    westburykid Member

    Hebdon Bridge were joint 3rd at The Bush too:

    The Bush - Droylsden
    1. Crewe Co-op :lol:
    2. BT
    3. Fodens
    3. Hebdon Bridge
    5. Sellers
  4. Lady Cornet

    Lady Cornet New Member

    Quick correction to 'Highnote's' results from Delph.

    1. Fodens
    2. Hepworth
    3. Marsden
    4. Brighouse

    Best Cornet Rob Westacott (Hepworth)
  5. Lauradoll

    Lauradoll Active Member

    Denton Cricket Club

    1- Fodens
    2- Leyland
    3- Sellers

    Best Local- Mossley

    Best 1st Section- VBS Poynton
    Best 2nd Section- Elland
  6. dazzyboy

    dazzyboy Member


    1st Dobcross
    2nd Leyland
    3rd Pennine


    1st Brighouse
    2nd Dobcross
    3rd not sure
    4th Pennine
  7. Iluvsellers

    Iluvsellers New Member

    :lol: Two 5ths so far! Super Sellers!
  8. twigglet

    twigglet Member

    No BOC brass in the results so far....

    I heard that they were excellent, very entertaining :wink:
  9. Mr Jinxx

    Mr Jinxx New Member

    More results for you

    Delph 74 bands played.
    1st Prize Fodens
    2nd Prize Hepworth
    3rd Prize Marsden
    4th Prize Brighouse & Rastrick
    5th Prize Cartax Navi
    Local 1: Dobcross Silver
    2: Tintwistle

    Dobcross 49 bands played
    1st Prize Dobcross Silver Band
    2nd Prize Leyland Band
    3rd Prize Pennine Brass
    Local Holme Silver Band

    Friezland 42 bands played
    1st Prize United NW 2000
    2nd Prize Bakewell Silver
    3rd Prize Blackley B Band
    4th Prize Wardle & District
  10. markyboy

    markyboy Member

    First three at Uppermill were:-

    !st Hepworth
    2nd Stocksbridge
    3rd Navigation.

    Thats as much as I know, keep the results coming folks!!
  11. nettyfh

    nettyfh New Member

    Scouthead & Austerlands Contest Results 2004

    Number of bands: 68 (Record)

    Open Section
    1st Hepworth
    2nd Dobcross
    3rd Brighouse & Rastrick

    First Section
    1st Marsden
    2nd Old Silkstone
    3rd Poynton

    Second Section
    1st Silk Brass Macclesfield
    2nd Marple
    3rd Haslingden & Helmshore

    Third Section
    1st Middleton
    2nd Wardle & District Anderson Band
    3rd Huddersfield Brass

    Fourth Section
    1st Royston Town
    2nd Eaton, Farnworth and Walkden
    3rd Parr St Helens

    1st Shirland Training Band
    2nd Oldham Music Centre
    3rd Tewit Youth

    1st Diggle
    2nd Holme Silver
    3rd Meltham & Melthem Mills

    1st Delph
    2nd Greenfield
    3rd Uppermill

    Senior: Dobcross
    Youth: Tewit Youth
  12. stewie76

    stewie76 Member

    Lees partial result

    1. Brighouse
    2. Staffordshire
  13. markyboy

    markyboy Member


    1 B and R
    2 Fodens
    3 Pennine


    1 Hepworth
    2 Pennine
    3 B and R


    1 Hepworth
    2 Dobcross
    3 B and R

    ps Nice to see Marple out and about after a couple of tough years.
  14. davidsait

    davidsait Member

  15. super_sop

    super_sop Supporting Member

    YAY Tmp 18 at Delph beating boc brass

    AVE IT!!
  16. bell_end

    bell_end New Member

    Yup, very interesting result.

    Was the adjudicator in a soundproof booth?
  17. backrow boy

    backrow boy New Member

    There is a web site run by Bob Hindley with quite a few Saddleworth results on. I found it be entering ' whit friday results' on yahoo.

    Are there any results for Tameside yet?

    Backrow Boy
  18. dyl

    dyl Active Member

  19. sparkling_quavers

    sparkling_quavers Active Member

    yeah!!!! well done everybody! No rehearsals and a complete scratch band- I thought the band sounded fantastic yesterday!
  20. aimee_euph

    aimee_euph Member

    we beat BOC brass too, Rainford came 29th!

Share This Page