Tameside 2005

Discussion in 'The Adjudicators' Comments' started by Golden-Hynd, Mar 29, 2005.

  1. Golden-Hynd

    Golden-Hynd Member

    Anyone know which bands are going to Tameside this year?

  2. cjcornet

    cjcornet New Member

    Denton brass are going in the 4th section!!think we are doing 3rd section as well!;)
  3. dotman

    dotman New Member

    Wire Brass will be there
  4. $hytalk

    $hytalk Member

    Greenalls are going
  5. Just Crazy

    Just Crazy Member

    We arent [​IMG] Short of a sop and a few front row cornets.

    Good Luck to everyone going [​IMG]
  6. Crazysop

    Crazysop Member

    Middleton are going!!!! Woo Hoo
  7. sterlingsop

    sterlingsop Member

    Who else is competing in the third section at ashton? It seems very quiet out there!
  8. any results from today yet anyone?
  9. HorniKaz

    HorniKaz Supporting Member

    Congratulations to Middleton who won 3rd section by 4 points!!!!

    That's all I know!
  10. sterlingsop

    sterlingsop Member

    cheers kaz.......the rest of the band are still quietly celebrating in the fold!!

    Third section results are as follows:
    1st. Middleton (yay)
    2nd. Wardle and District Anderson Brass
    3rd. Pemberton B

    Can't remember who won the 4th section (too much beer), and don't know who won the 2nd section (too busy taking on beer). Sorry chaps!

    Top section still going xx
  11. Naomi McFadyen

    Naomi McFadyen New Member

    well done Middleton!!!

    Looking forward to seeing how top section have done! :D
  12. any 2nd sec results yet ?
  13. suttynco

    suttynco New Member

    St Johns (Mossley) won the 4th Section with a blinding performance of "Malvern Suite"
  14. ju33les

    ju33les Member

    Congrats Miggletun! :)
  15. ju33les

    ju33les Member

    Courtesy of 4barsrest.com..........

    The full results are

    Championship Section

    1. Ashton-Under-Lyne (P. Chalk) 192
    2. Wire Brass (P. Andrews) 191
    3. Besses O'Th' Barn (J. Cant) 190
    4. Marsden (G. Williams) 188
    5. Vernon Building Society Poynton (A. Lawton) 187
    6. Glossop Old (J. Davies) 186
    7. Mossley (M. Evans) 185

    Second Section

    1. Diggle (N. Law) 188
    2. Greenall's (J. Ludden) 185
    3. Maxilead Metals Tydesley (R. Taylor) 184
    4. Boarshurst (J. Webster) 181
    5. Pilling Jubille Silver (B. Harper) 179

    Third Section

    1. Middleton (C. Whiteoak) 184
    2. Wardle & District Anderson Brass (S. Conway) 181
    3. Pemberton Old JJB Wigan 'B' (P. Ashley) 180
    4. Uppermill (A. Widdop) 179
    5. Port Sunlight Lyceum Brass (C. Dare) 177
    6. Besses Boys (J. Holt) 176
    7. Carrbrook Brass (J. Hunter) 175
    8. Denton Brass (C. Fox) 174

    Fourth Section

    1. St John's (Mossley) (S. Corbett) 179
    2. Eaton's Farnworth & Walkden (P. Ashley) 178
    3. Port Sunlight Lyceum Brass (C. Dare) 176
    4. Brindle (K. Richmond) 175
    5. Uppermill (A. Widdop) 174
    6. Besses Boys (J. Holt) 173
    7. Denton Brass (C. Fox) 172
    8. Carrbrook Brass (J. Hunter) 171

    :clap: to all the winners
  16. lottie4744

    lottie4744 Member

    Flippin heck! Tyldesley in the prizes again! So from me it's gonna be another well done to Tyldesley and Rob Taylor, Keep up the good work!
  17. Chris Sanders

    Chris Sanders Active Member

    Seems a fairish result...

    I thought VBS played well, And I would definately have Ashton in the top 3...

    From what I could hear of Marsdens performance (through the door) they sounded good...

    They were my fav performances...
  18. Naomi McFadyen

    Naomi McFadyen New Member

    well done to the prize winners!! and congrats to Besses on 3rd placing :)
  19. Straightmute

    Straightmute Active Member

    What did everyone play?

  20. AndyCat

    AndyCat Active Member

    Feel free to correct me, but i think the pieces were:-

    Top Section

    1. Ashton-Under-Lyne - Comedy
    2. Wire Brass - Chivalry
    3. Besses O'Th' Barn - Dances and Arias
    4. Marsden - Comedy
    5. Vernon Building Society Poynton - Trittico
    6. Glossop Old - Pageantry
    7. Mossley - Don't know sorry!

    2nd Section

    1. Diggle - Variations
    2. Greenall's - Variations
    3. Maxilead Metals Tydesley - Comedy
    4. Boarshurst - Diamond Heritage
    5. Pilling Jubille Silver - Tam o' Shanter

Share This Page