Results!

Discussion in 'Spring Festival Blackpool' started by jingleram, May 13, 2006.

  1. jingleram

    jingleram Active Member

    Messages:
    1,846
    Location:
    Sheffield/Croydon
  2. brassneck

    brassneck Active Member

    Messages:
    11,866
    in full ...

    Full results of the 2006 Spring Festival from Blackpool's Winter Gardens.
    Grand Shield:

    Opera House: 10.30am
    Test Piece: Whitsun Wakes – Michael Ball
    Adjudicators: Geoffrey Whitham and Michael Ball

    Results:

    1. Aveley & Newham, Nigel Taken, 8*
    2. Carlton Main Frickley Colliery, Allan Ramsey, 15*
    3. Staffordshire, Steve Bastable, 14
    4. Leyland, Russell Gray, 17
    5. Pennine Brass, Ian Porthouse, 9
    6. PolySteel, Philip Harper, 1
    7. Mount Charles, Nigel Weeks, 11
    8. Ransome, Major Peter Parkes, 10
    9. Burry Port Town, Michael Thorne, 4
    10. GUS Band, David Stowell, 6
    11. Tredegar, Garry Cutt, 13
    12. Redbridge, Melvin White, 5
    13. Fishburn, David Roberts, 18
    14. Wooley Pritchard Sovereign Brass, Stephen Roberts, 3
    15. BT, Mike Fowles, 2
    16. Cwmaman Institute Silver (Tower Colliery), Jonathan Corry, 12
    17. Freckleton, Paul Dalton, 7
    18. Besses o' th' Barn, John Hinckley, 16

    Beaumaris, Gwyn Evans, w

    Soloist: Solo cornet - Carlton Main

    *Qualifiers for British Open


    Senior Cup

    Pavilion Theatre: 10.00am
    Test Piece: Harmony Music – Phillip Sparke
    Adjudicators: Frank Renton and Steven Mead

    Results:

    1. Newstead Welfare, Duncan Beckley, 14
    2. BTM, Jason Katsikaris, 3
    3. Tongwynlais Temperance, Gareth Pritchard, 16
    4. Alliance Brass, John Clark, 11
    5. Dalmellington, Archie Hutchinson, 8
    6. East Yorkshire Motor Services, Jim Davies, 19
    7. Aldbourne, Steve Sykes, 20
    8. Innovate Skelmanthorpe, John Roberts, 9
    9. Unison Kinneil, Andrew Duncan, 10
    10. Bournemouth Concert, Chris Davies, 18
    11. Wingates, Dr Roy Newsome, 5
    12. Pemberton Old Wigan JJB, Mark Peacock, 12
    13. Knottingley Silver, Kevin Belcher, 1
    14. Lindley, Neil Jowett, 4
    15. Jaguar (Coventry), David Lea, 17
    16. Kibworth, John Berryman, 2
    17. Dobcross Silver, Dennis Hadfield, 13
    18. Bo'ness and Carriden, Stan Lippeatt, 15
    19. Drighlington, Shane Foster, 6
    20. Glossop Old, John Davies, 7

    Best Soloist: Solo Cornet - Alliance Brass


    Senior Trophy

    Spanish Hall: 11.00am
    Test Piece: Essence of Time – Peter Graham
    Adjudicators: Malcolm Brownbill and James Gourlay

    Results:

    1. Kingdom Brass, Craig Anderson, 6
    2. Staines, Ian McElligott, 19
    3. Thoresby Colliery, Martin Heartfield, 18
    4. Ratby Co-operative, Brett Baker, 17
    5. BHK (UK) Horden, Norman Law, 8
    6. Harrogate, David Lancaster, 16
    7. Camborne Town, Richard Evans, 12
    8. Laganvale, Ernest Ruddock, 7
    9. Marsden Riverhead Brewery, Glyn Williams, 5
    10. Parc and Dare, Craig Roberts, 2
    11. United Co-op Crewe, Jef Sparkes, 11
    12. Hatfield, Graham O'Connor, 3
    13. St. Austell, David Loukes, 20
    14. Tavistock Chester Le Street Riverside, Ian Robinson, 9
    15. Haydock, Edward Kennedy, 1
    16. Mossley, Simon Stonehouse, 14
    17. Blackburn and Darwen, Nick Sheppard, 10
    18. United Co-op Yorkshire Brass, Kevin Wadsworth, 4
    19. Riddings, Bob Morton, 15
    20. Welwyn Garden City, David Jones, 13

    Best Soloist: Euphonium - BHK (UK) Horden
     
    Last edited: May 13, 2006
  3. jingleram

    jingleram Active Member

    Messages:
    1,846
    Location:
    Sheffield/Croydon
    Thanks! Wasn't sure if I was permitted to post the results in full here because 4br are doing the results in this collaboration!
     
  4. brassneck

    brassneck Active Member

    Messages:
    11,866
    - as long as we link the source, everything is cool! BUT, where are the Grand Shield top placings? (got them and edited post above!)
     
    Last edited: May 13, 2006
  5. imthemaddude

    imthemaddude Active Member

    Messages:
    1,386
    Location:
    West Midlands
    averley and newham take shield home
     
  6. imthemaddude

    imthemaddude Active Member

    Messages:
    1,386
    Location:
    West Midlands
    1. Aveley & Newham, Nigel Taken, 8*
    2. Carlton Main Frickley Colliery, Allan Ramsey, 15*
    3. Staffordshire, Steve Bastable, 14
    4. Leyland, Russell Gray, 17
    4barsrets
     
  7. Andy Stevens

    Andy Stevens New Member

    Messages:
    10
    Congratulations to CMFCB and Aveley, and to Kirsty for getting yet another solo cornet award (just how big is that mantlepiece??)

    CMFCB have qualified three times in seven years now - a new record?!
     
  8. DaveR

    DaveR Active Member

    Messages:
    5,205
    Location:
    Reading, UK
    Some good results from the London area there - well done Aveley! :clap:
     
  9. Kayleigh

    Kayleigh Member

    Messages:
    109
    Location:
    Cornwall
    Does anyone no when the whole results for each sections will be shown? ie 1,2,3,4,5,6,7,8 etc? Thanks!
     
  10. imthemaddude

    imthemaddude Active Member

    Messages:
    1,386
    Location:
    West Midlands
    they are beginning to come on now
     
  11. MAW

    MAW Member

    Messages:
    170
    WELL DONE TONGWYNLAIS :woo :-D :clap:


    3 rd in the Senior Cup. :biggrin:

    BTM 2nd - that's 2 Welsh Bands in the top three of that Section . :clap:
     
  12. MRSH

    MRSH Supporting Member

    Messages:
    1,549
    Location:
    North Lancing
    Grand Shield:

    Opera House: 10.30am
    Test Piece: Whitsun Wakes – Michael Ball
    Adjudicators: Geoffrey Whitham and Michael Ball

    Results:

    1. Aveley & Newham, Nigel Taken, 8*
    2. Carlton Main Frickley Colliery, Allan Ramsey, 15*
    3. Staffordshire, Steve Bastable, 14
    4. Leyland, Russell Gray, 17
    5. Pennine Brass, Ian Porthouse, 9
    6. PolySteel, Philip Harper, 1
    7. Mount Charles, Nigel Weeks, 11
    8. Ransome, Major Peter Parkes, 10
    9. Burry Port Town, Michael Thorne, 4
    10. GUS Band, David Stowell, 6
    11. Tredegar, Garry Cutt, 13
    12. Redbridge, Melvin White, 5
    13. Fishburn, David Roberts, 18
    14. Wooley Pritchard Sovereign Brass, Stephen Roberts, 3
    15. BT, Mike Fowles, 2
    16. Cwmaman Institute Silver (Tower Colliery), Jonathan Corry, 12
    17. Freckleton, Paul Dalton, 7
    18. Besses o' th' Barn, John Hinckley, 16

    Beaumaris, Gwyn Evans, w

    Soloist: Solo cornet - Carlton Main

    *Qualifiers for British Open

    Courtesy of 4barsrest
     
  13. MRSH

    MRSH Supporting Member

    Messages:
    1,549
    Location:
    North Lancing
    Senior Cup

    Pavilion Theatre: 10.00am
    Test Piece: Harmony Music – Phillip Sparke
    Adjudicators: Frank Renton and Steven Mead

    Results:

    1. Newstead Welfare, Duncan Beckley, 14
    2. BTM, Jason Katsikaris, 3
    3. Tongwynlais Temperance, Gareth Pritchard, 16
    4. Alliance Brass, John Clark, 11
    5. Dalmellington, Archie Hutchinson, 8
    6. East Yorkshire Motor Services, Jim Davies, 19
    7. Aldbourne, Steve Sykes, 20
    8. Innovate Skelmanthorpe, John Roberts, 9
    9. Unison Kinneil, Andrew Duncan, 10
    10. Bournemouth Concert, Chris Davies, 18
    11. Wingates, Dr Roy Newsome, 5
    12. Pemberton Old Wigan JJB, Mark Peacock, 12
    13. Knottingley Silver, Kevin Belcher, 1
    14. Lindley, Neil Jowett, 4
    15. Jaguar (Coventry), David Lea, 17
    16. Kibworth, John Berryman, 2
    17. Dobcross Silver, Dennis Hadfield, 13
    18. Bo'ness and Carriden, Stan Lippeatt, 15
    19. Drighlington, Shane Foster, 6
    20. Glossop Old, John Davies, 7

    Solist: Solo Cornet - Alliance Brass

    Courtesy of 4barsrest
     
  14. MRSH

    MRSH Supporting Member

    Messages:
    1,549
    Location:
    North Lancing
    Senior Trophy

    Spanish Hall: 11.00am
    Test Piece: Essence of Time – Peter Graham
    Adjudicators: Malcolm Brownbill and James Gourlay

    Results:

    1. Kingdom Brass, Craig Anderson, 6
    2. Staines, Ian McElligott, 19
    3. Thoresby Colliery, Martin Heartfield, 18
    4. Ratby Co-operative, Brett Baker, 17
    5. BHK (UK) Horden, Norman Law, 8
    6. Harrogate, David Lancaster, 16
    7. Camborne Town, Richard Evans, 12
    8. Laganvale, Ernest Ruddock, 7
    9. Marsden Riverhead Brewery, Glyn Williams, 5
    10. Parc and Dare, Craig Roberts, 2
    11. United Co-op Crewe, Jef Sparkes, 11
    12. Hatfield, Graham O'Connor, 3
    13. St. Austell, David Loukes, 20
    14. Tavistock Chester Le Street Riverside, Ian Robinson, 9
    15. Haydock, Edward Kennedy, 1
    16. Mossley, Simon Stonehouse, 14
    17. Blackburn and Darwen, Nick Sheppard, 10
    18. United Co-op Yorkshire Brass, Kevin Wadsworth, 4
    19. Riddings, Bob Morton, 15
    20. Welwyn Garden City, David Jones, 13

    Soloist: Euphonium - BHK (UK) Horden

    Courtesy of 4barsrest
     
  15. BbBill

    BbBill Supporting Member

    Messages:
    785
    Location:
    In the back o' beyond
    Well in there Kingdom Brass!! Craigs our conductor too, Im sure he'll joining in the celebrations with the rest of the band big style as theyre driving back up tonite !! :D

    Also well done to Dalmellington, 5th in Senior Cup!
     
  16. Roger Thorne

    Roger Thorne Active Member

    Messages:
    6,973
    Location:
    Wem, Shropshire UK
    Interesting comments there Vonny echoed by the 4BR report.

    I appreciate you and other members of your band must be feeling a bit 'down' but your committment and hard slog wasn't for nothing. As an individual you have learned from the experience and have become a better player in the process. As a band, there may be internal issues that need addressing and maybe not discussed in public on an internet forum, but hopefully the band as a 'team' will learn from this performance and hopefully rectify any issues associated with it. If you've worked as hard as you possibly could and performed to the best of your ability, at least you can sleep with a clear conscience.

    ;)
     
  17. 928gscornetman

    928gscornetman New Member

    Messages:
    2
    newstead win senior cup !!

    Well done to all at Newstead. - deservedly so ! What a great last six months ! two wins & two top three places in the last four contests. - speaks for itself really doesn't it ?!!
     
  18. tinytimp

    tinytimp Member

    Messages:
    410
    Location:
    Surrey
    Next year joining 3 others who are already in the Grand Shield (Burry Port, Tredegar, Beaumaris). Quite an achievement to have 25% of bands in the contest from Wales!
     
  19. Tug trombone

    Tug trombone New Member

    Messages:
    24
    Location:
    North West/Yorks/Wales
    Does anybody know why Beaumaris withdrew?

    Edit: comment removed following discussion with a member of Beaumaris Band.

    If you want to discuss their reasons for withdrawing can we suggest you contact a member of the band directly, and not guess at any possible reasons on here?

    tMP Team.
     
    Last edited by a moderator: May 18, 2006
  20. Tug trombone

    Tug trombone New Member

    Messages:
    24
    Location:
    North West/Yorks/Wales
    Sorry - didn't realise I was upsetting anybody - was only wondering what had happened out of general concern.

    It was motivated by genuine concern - not some schedenfreude/witch hunt!
     
  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice