Pontins 2006 contest details and entrants announced...

Discussion in 'tMP Site News & Suggestions' started by TheMusicMan, Jul 3, 2006.

  1. TheMusicMan

    TheMusicMan tMP Founder Staff Member

    Pontins Brass Band Festival 2006

    Entries to this years Harry and Margaret Mortimer Championship Section and First Sections are now full .


    Any band wishing to be placed on a waiting list should contact the contest controller. The entries for the remaining sections are also reaching capacity and bands are advised to enter as soon as possible.

    For further information please contact either of the Festivals Contest Controllers.

    Mr Colin Morrison , 22 Rushdon Close , Grays , Essex, RM17 5QW
    Telephone/Fax Number (01375) 409807, E-mail cm006c6149@blueyonder.co.uk
    or

    Mr Frank Hodges, 39 Broxton Avenue, Orrell, Wigan, WN5 8NP

    Telephone: 01942 703217 Fax: 01942 212418 Mobile: 07930 562 768 or 07961049092 E-mail - frankhodges@bbbr.co.uk
     
  2. TheMusicMan

    TheMusicMan tMP Founder Staff Member

    THE HARRY AND MARGARET MORTIMER CHAMPIONSHIP
    SUNDAY 5th NOVEMBER 2006
    TEST PIECE: Blitz – Derek Bourgeois
    ADJUDICATORS:.David Read & Derek Broadbent

    B T M - Jason Katsikarus
    BHK (UK) LTD BAND - Norman Law
    BLACKBURN AND DARWEN - Nick Sheppard
    CWMAMAN INSTITUTE SILVER - Jonathan Corry
    EAST YORKSHIRE MOTOR SERVICES - Jim Davies
    FRIARY GUILDFORD BRASS - TBA
    JACKKFIELD(ELCOCK REISEN) - TBA
    KIDLINGTON CONCERT - Barry Wassell
    LANGLEY - Cliff Parker
    LINDLEY - Neil Jowett
    LONGRIDGE - Peter Lockett
    OLD SILKSTONE - TBA
    PEMBERTON OLD WIGAN JJB - Mark Peacock
    PENNINE BRASS - Ian Porthouse
    STAFFORDSHIRE - Steve Bastable
    THORESBY COLLIERY - Martin Heartfield
    TIMPERLEY - David Evans
    TONGWYNLAIS TEMPERANCE SILVER - Gareth Pritchard
    TREDEGAR TOWN BAND Michael Fowles
    UNITED NORWEST CO-OP MILNROW - A White
    WIRE BRASS - Paul Andrews
     
  3. TheMusicMan

    TheMusicMan tMP Founder Staff Member

    FIRST SECTION
    SATURDAY 4th November 2006
    TEST PIECE: Music for the Common Man - Kenneth Downie
    ADJUDICATORS: Roy Roe and Barry Thompson

    BARNSLEY BUILDING SOCIETY - John Hopkinson
    BEDWORTH BRASS - Colin Randal
    CHALFORD - Steve Tubb
    CHICHESTER CITY - L. Butchart
    FOSS DYKE - TBA
    HEBDEN BRIDGE BAND - Prof Philip Wilby
    IBSTOCK BRICK BRASS - David Jones
    LANGBAURGH - TBA
    MARSDEN SILVER (RIVERHEAD BREWERY) - Glyn Williams
    MAXILEAD METALS TYLDESLEY - Robert Taylor
    NEWMILNS & GALSTON - Craig Anderson
    NORTHOP SILVER - Thomas Wyss
    ST KEVERNE - TBA
    STANNINGTON BRASS - D. Renshaw
    STONESFIELD SILVER - Terry Brotherhood
    STOURPORT ON SEVERN BRASS - Barry Pope
    SWINDON PEGASUS BRASS - John Winterflood
    THOMAS COACHES MID RHONDA - Alan Gibbs
    TINTWISTLE - David Shutter
    VERNON BUILDING SOCIETY POYNTON - Alan Lawton
    WANTAGE SILVER - A Phillip Bailey
    WREXHAM BRASS - Wayne Ruston
     
  4. TheMusicMan

    TheMusicMan tMP Founder Staff Member

    SECOND SECTION
    Sunday 5th November 2006

    Test Piece: A Swiss Excursion – Darrol Barry
    Adjudicators : Roy Roe and Barry Thompson

    AUDLEY BRASS - Kevin Birch
    BOARSHURST SILVER - David Hebb
    BOLLINGTON BRASS - Peter Christian
    GREENALLS - John Ludden
    HOOVER (BOLTON) - Robbie Cargill
    KIPPAX - Keith Williams
    ROYAL BUCKLEY TOWN - Paul Lovatt-Cooper
    PHOENIX WEST MIDLANDS BRASS - David Bishop-Rowe
    SILK BRASS ASTRA ZENICA (MACCLESFIELD) - James Cant
    SOUTH YORKSHIRE POLICE - Andrew Dennis
    UNITED CO-OPERATIVE 2000 BRASS - Jamie Meredith
    UNITY BRASS - Robert Boulter
    WAKEFIELD METROPOLITAN - Russell Gray
     
  5. TheMusicMan

    TheMusicMan tMP Founder Staff Member

    THIRD SECTION
    Saturday 4th November 2006
    Test Piece: Episodes in Brass – Gareth Churcher
    Adjudicators : Steve Pritchard-Jones and David Loukes

    BMP EUROPE GOODSHAW - D Wm Ashworth
    DEARHAM - M Condron
    ECCLESTON BRASS - Ian Bateson
    ELLAND SILVER - Morgan Griffths
    FAIRFIELD (BUXTON) - C W KItchen
    FLIXTON - Kevin Gibbs
    HARLECH SILVER - Carwyn Evans
    HOLYWELL - Gareth Thomas
    MIDDLETON BRASS - Carl Whiteoak
    NEWALL - Mark Phillips
    PEMBERTON OLD WIGAN JJB “B” - Peter Ashley
    RIVINGTON & ADLINGTON - Dave Mort
    St JOSEPH’S BRASS BAND - TBA
    VALLEY BRASS (HAYDOCK) - David Chadwick
    WARDLE & DISTRICT ANDERSON BRASS - Sean Conway
     
  6. TheMusicMan

    TheMusicMan tMP Founder Staff Member

    FOURTH SECTION
    Saturday 4th October 2006
    Test Piece: Facets of Glass - Gordon Langford
    Adjudicators: David Read and Derek Broadbent

    BARTON TOWN - Gary Oglesby
    BLACKLEY - Adrain Smith
    COPPULLl & STANDISH - Harry Bentham
    CROFT SILVER - Steve Burton
    DENTON BRASS - C J Fox
    DODWORTH M.W BRASS - Eliot Darwin
    EATON FARNWORTH & WALKDEN - Peter Ashley
    GOLBORNE - David Ashworth
    GREENFIELD - Mr David Chapman
    PHOENIX BRASS - David Watson
    LOSTOCK HALL MEMORIAL - T.B.A.
    NANTLE VALE - Gareth Williams
    NEWPORT BOROUGH - Mike Davis
    OLDHAM BAND (LEES) - John Collins
    RATBY CO-OPERATIVE MID BAND - Geoff Newman
    UPPERMILL - Alan Widdop​
     
  7. iancwilx

    iancwilx Active Member

    Kippax MD is Keith Wardle.
    - Wilky
     
  8. BbBill

    BbBill Supporting Member

    Craig Anderson isnt conducting Newmilns and Galston in the 1st section anymore.
     

Share This Page