Paddy's National Youth Championships - 2011

Discussion in 'The Adjudicators' Comments' started by Paddy Flower, Apr 2, 2011.

  1. Paddy Flower

    Paddy Flower Active Member

    What a choice for the weekend after next, Grand National on the Saturday, then the Youth Championships on the Sunday.

    I put this out to the league a few days ago and having had around 30 responses so far here's the first show based solely on league opinion...

    Premier Section
    West Lothian Schools Brass - 4/5 fav
    Northamptonshire Youth Brass - 15/8
    Carnoustie & District Youth - 15/8
     
  2. theMouthPiece Related Searches

    Find more discussions like this one
    FONT=Arial
    National Youth Championships - 2011
    Grand Nati
    Paddy
    FONT
  3. Paddy Flower

    Paddy Flower Active Member

    Advanced Section
    Camborne Youth - 5/4 jt fav Two big...
    Youth Brass 2000 - 5/4 jt fav ...reputations heading the maket
    Oldham Music Centre Youth - 7/2
    St. Helens Youth Brass - 18/1
    Lions Youth Brass - 18/1
    Gloucestershire Youth - 25/1
     
  4. Paddy Flower

    Paddy Flower Active Member

    Intermediate Section
    Wardle High School - 13/8 fav They fancy Mr Rigg and the team
    Sellers International - 9/4
    Rochdale Borough Youth - 4/1
    Enderby Youth - 12/1
    Stockport Schools Senior - 14/1
    Hade Edge Youth - 16/1
    Poynton Youth Brass - 18/1
    Dalmellington Junior - 25/1
    Astley Youth - 33/1
    Worcestershire Youth - 66/1
    Tewitt Youth - 100/1
    Aberystwyth Youth - 200/1
    Macclesfield Youth Brass - 500/1 Surely not...
    MK Youth Brass - 500/1 Come on peeps, great value here
     
  5. Paddy Flower

    Paddy Flower Active Member

    Junior Section
    Bolton Intermediate - 11/5 fav
    Gwynedd & Mon Brass - 11/4
    Fred Longworth High School - 5/1
    Lions Junior Brass - 13/2 Good Luck Razor
    Coleshill Youth Brass - 10/1
    Gawthorpe Junior - 12/1
    Macclesfield Junior Brass - 12/1
    Chalford Youth - 12/1
    Daventry Music Centre Brass - 18/1
     
  6. Paddy Flower

    Paddy Flower Active Member

    Training Section
    Wardle High 'B' - 15/8 The name carrying a lot of weight again
    Shirland Welfare Training - 5/2
    Sellers International Little Acorns - 7/2
    Bolton Junior Brass - 7/1
    Astley Youth Training - 9/1
    Bolton Beginners Brass - 14/1
    Lions Beginners - 18/1
    Coleshill Beginners Brass - 18/1
    Warren Wood Primary School - 200/1 Was it something they said?
     
  7. Paddy Flower

    Paddy Flower Active Member

    Best of luck to Band_Beefcake too :redface:
     
  8. JSA.

    JSA. New Member

    Just wondering how you get some of the prices i.e. Intermediate and Junior sections if some of the bands have either never played at a contest or have only contested once or twice before.
     
  9. Paddy Flower

    Paddy Flower Active Member

    You're right I can't really judge form of youth bands, so I don't. As the first post states, these prices are based entirely on the league's virtual bets
     
  10. JSA.

    JSA. New Member

    Oh okay, well i don't have a problem with prices, they all seem reasonable, was just wondering how you did it, thanks for the reply.
     
  11. tubbytuba

    tubbytuba Member

    Best of luck to Camborne Youth,can you make it seven titles in eight years!!! Best of luck to my two daughters playing, Abigail on rep and Michaella on Eb bass Go for it girls!!!
     
  12. theMouthPiece Related Searches

    Find more discussions like this one
    FONT=Arial
    National Youth Championships - 2011
    Grand Nati
    Paddy
    FONT
  13. Paddy Flower

    Paddy Flower Active Member

    Time for a midweek update...

    Premier Section
    West Lothian Schools Brass - 1/2 fav (from 4/5)
    Northamptonshire Youth Brass - 11/5 (15/8 )
    Carnoustie & District Youth - 11/4 (15/8 )


    Advanced Section
    Youth Brass 2000 - 11/10 fav (from 5/4)
    Camborne Youth - 11/8 (5/4)
    Oldham Music Centre Youth - 5/1 (7/2)
    St. Helens Youth Brass - 12/1 (18/1)
    Lions Youth Brass - 14/1 (18/1)
    Gloucestershire Youth - 28/1 (25/1)
     
  14. Paddy Flower

    Paddy Flower Active Member

    Intermediate Section
    Wardle High School - 15/8 fav (from 13/8 )
    Sellers International - 9/4
    Rochdale Borough Youth - 3/1 (4/1)
    Stockport Schools Senior - 10/1 (14/1)
    Enderby Youth - 14/1 (12/1)
    Hade Edge Youth - 20/1 (16/1)
    Poynton Youth Brass - 22/1 (18/1)
    Tewitt Youth - 25/1 (100/1) A sizable response to last weekend's result
    Dalmellington Junior - 40/1 (25/1)
    Astley Youth - 50/1 (33/1)
    Worcestershire Youth - 100/1 (66/1)
    Aberystwyth Youth - 350/1 (200/1)
    Macclesfield Youth Brass - 500/1
    MK Youth Brass - 500/1
     
  15. Paddy Flower

    Paddy Flower Active Member

    Junior Section
    Bolton Intermediate - 15/8 fav (from 11/5)
    Gwynedd & Mon Brass - 5/2 (11/4)
    Lions Junior Brass - 13/2
    Fred Longworth High School - 7/1 (5/1)
    Macclesfield Junior Brass - 10/1 (12/1)
    Chalford Youth - 12/1
    Daventry Music Centre Brass - 12/1 (18/1)
    Coleshill Youth Brass - 14/1 (10/1)
    Gawthorpe Junior - 16/1 (12/1)
     
  16. Paddy Flower

    Paddy Flower Active Member

    Training Section
    Wardle High 'B' - 7/4 fav (from 15/8 )
    Shirland Welfare Training - 9/4 (5/2)
    Sellers International Little Acorns - 9/2 (7/2)
    Bolton Junior Brass - 9/1 (7/1)
    Astley Youth Training - 9/1
    Coleshill Beginners Brass - 11/1 (18/1)
    Bolton Beginners Brass - 18/1 (14/1)
    Lions Beginners - 25/1 (18/1)
    Warren Wood Primary School - 350/1 (200/1) C'mon, they've gotta be worth a punt at this price
     
  17. Sop_Or_Bass?

    Sop_Or_Bass? Member

    First time going up to this contest; c'mon Gloucestershire Youth :p

    Have noticed on 4BR that tickets are available by post; I assume that they are available on the door - is that the case?
     
  18. umchacha56k

    umchacha56k Member

    good look to everyone especially st helens youth band and enderby youth!
     
  19. BassBlaster

    BassBlaster Member

    Chalford came 3rd in the junior section, well done all, any more results yet anyone?.
     
  20. Moy

    Moy Active Member

    Well done Mike and Carnoustie.
     
  21. matt_BBb_bass

    matt_BBb_bass Member

    I know Camborne Youth won there section! Congrats to them all :-D
     
  22. Ginge

    Ginge Member

    Full Results from 4barsrest

    The results from the 2011 National Youth Championships sponsored by The Co-operative which are taking place at the Royal Northern College of Music in Manchester.

    Training Section
    RNCM Concert Hall
    Start: 1.15pm


    15 minutes own choice playing time
    Adjudicators: Lucy Pankhurst & Malcolm Brownbill

    Band of the Day: Astley Youth Training Band (Susan Harrison)*

    Coleshill Beginner's Brass (Sally Wood)
    Bolton Beginnner's Brass Band (Toby Hobson)
    Shirland Welfare Training Band (Dave Harvey)
    Wardle High 'B' Band (Gwen Smith)
    Bolton Junior Brass Band (Anna Hughes-Williams)
    Sellers International Little Acorns (Jamie Smith)
    Lions Beginners Band (Christopher Thompson)
    Warren Wood Primary School Band (Peter Christian)

    *No other awards are made in this section

    Junior Section
    RNCM Concert Hall
    Start: 9.00am


    Own Choice programme that must include one piece of music composed for brass band and two verses of a hymn tune. 15 minutes playing time

    Adjudicators: Lynda Nicholson & Steve Pritchard-Jones

    1. Bolton Intermediate (Toby Hobson) - Gold
    2. Daventry Music Centre Brass (Lynette Wild) - Gold
    3. Chalford Youth (Steve Tubb) - Gold

    Gold Award:
    Gwynedd and Mon Brass Band (John Glyn Jones)

    Silver Awards:
    Fred Longworth High School (Helen Robinson)
    Gawthorpe Junior Band (Adam Bell)

    Bronze Awards:
    Lions Junior Brass (Iain Raisbeck)
    Coleshill Youth Brass (Stephen Fagg)
    Macclesfield Junior Brass Band (Cheryl Slamon)

    Best Instrumentalist: Adam Marsh (horn) - Fred Longworth High School


    Intermediate Section
    RNCM Theatre
    Start: 9.15am


    Sentinel (Dr Peter Meechan) and Own Choice programme, 20 minutes playing time
    Adjudicators: Stan Lippeatt & Ian Porthouse

    1. Wardle High School (Lee Rigg) – Gold
    2. Poynton Youth Brass Band (Andy Hirst) – Gold
    3. Rochdale Borough Youth (Eric Landon) – Gold

    Gold Awards:
    Aberystwyth Youth (Alan Philips)
    Stockport Schools Senior (James Holt)

    Silver Awards:
    Sellers International (Simon Kerwin)
    Hade Edge Youth (Simon Wood)
    Tewitt Youth (Malcolm Dibb)

    Bronze Awards:
    Astley Youth (Helen Minshall)
    Dalmellington Junior Band (Ian Taylor)
    Macclesfield Youth Brass Band (Louise Renshaw)

    Merit Awards:
    MK Youth Brass (David Rose)
    Enderby Youth (Trevor Hounsome)
    Worcestershire Youth (Nicky Daw)

    Best Instrumentalist: Huw Evans (euphonium) - Aberystwyth Youth
    Band with Most Potential: Astley Youth (Simon Minshall)


    Advanced
    RNCM Concert Hall
    Start: 5.10pm


    Psalms and Alleluias (Philip Wilby) and Own Choice Programme, 20 minutes playing time
    Adjudicators: Richard Marshall & Steve Pritchard-Jones


    1. Camborne Youth Band (Alan Pope) - Gold
    2. Lions Youth Brass (Nigel Birch) - Silver
    3. Gloucestershire Youth Band (Steve Legge) – Silver

    Bronze Award

    St Helens Youth Brass Band (Mark Bousie)

    Merit Award

    Oldham Music Centre Youth (Jonathan Leedale)
    Youth Brass 2000 (Chris Jeans)

    Best Instrumentalist: Xylophonist, (Camborne Youth)

    Brian Hicks Memorial Trophy: Nigel Birch


    Premier Section
    RNCM Theatre
    Start: 5.00pm


    Fanfares and Love Songs (Gavin Higgins) and Own Choice Programme, 25 minutes playing time
    Adjudicators: Lynda Nicholson and James Scott

    1. Carnoustie and District Youth Band (Michael Robertson) - Gold
    2. Northamptonshire Youth Brass Band (Brad Turnbull) - Silver
    3. West Lothian Schools Brass Band (Nigel Boddice MBE) - Bronze

    Best Instrumentalist: Eoin Tonner, Principal Cornet, Carnousitie and District Youth
     

Share This Page