Official tMP Midlands Regional 2007 Thread

Discussion in 'The Adjudicators' Comments' started by Di, Feb 4, 2007.

  1. Di

    Di Active Member

    Messages:
    23,696
    MIDLANDS REGIONAL CHAMPIONSHIPS
    Saturday 10th & Sunday 11th March, 2007
    Burton-Upon-Trent


    With grateful thanks to Lesley Bentley

    Section : Championship
    Date : Sunday 11th March
    Test Piece : Isaiah 40 (Robert Redhead)
    Venue : Town Hall, Burton-Upon-Trent
    Adjudicators : Messrs Brian Buckley & David Read
    Draw : 12:30
    Place Commences : Following second section results

    Participating Bands :

    Desford Colliery, Nigel Seaman
    Jaguar (Coventry), D. Lea
    Kibworth, J. Berryman
    Langley, C. Parker
    Newstead Brass, D. Beckley
    Ransome, G. O’Connor
    Ratby Co-operative, B. Baker
    Raunds Temperance, J. Mott
    Sovereign Brass, T. Jones
    Staffordshire, D. Maplestone
    Thoresby Colliery, M. Heartfield
    Virtuosi GUS, D. Stowell


    Section : First
    Date : Saturday 10th March
    Test Piece : Sinfonietta for Brass Band, ‘The Wayfarer’ (Eric Ball)
    Venue : Town Hall, Burton-Upon Trent
    Adjudicators : David Read & Alan Morrison
    Due to the size of the region and number of bands competing,
    the draw takes place in two parts:
    First Half Draw : 10:00 - Second Half Draw : 12:00
    Play Commences : 11:00


    Participating Bands :

    Bedworth Brass, C. Randle
    Brackley & District, J. Glynn
    Derwent Brass, K. Leonard
    Enderby, H. Thomas
    Foresters Brass 2000, P. Collins
    Glossop Old, J. Davies
    Gresley Colliery, R. Grantham
    Hathern, D. Newman
    Hopkins Blidworth Welfare, G. Hawley
    Ibstock Brick Brass, G. Sutton
    Jackfield (Elcock Reisen), J. Maines
    Riddings, G. O’Connor
    Shirland Welfare Training, M. Smith
    Shirley, M. Ford
    Snibston & Desford, K. Steward
    Stourport-on-Severn, D. Morgan
    Tintwistle, D. Shutter
    Towcester Studio, B. Johnson
    Wigston, G. Sleath

    Section : Second
    Date : Sunday 11th March
    Test Piece : Carnival (Helen Perkin)
    Venue : Town Hall, Burton-Upon-Trent
    Adjudicators : Alan Morrison & Simone Rebello
    Draw : 9:00
    Play Commences : 10:00


    Participating Bands

    Bilton Silver (Rugby) : B. Clarke
    Carlton Brass : W. Ritchie BEM
    City of Coventry Brass : S. Cooper
    Daventry Brass : N. Howard
    Harborough : C. Groom
    Long Eaton Silver Prize : S. Stansfield
    Phoenix West Midlands Brass : D. Maplestone
    Porthywaen Silver: D. Thomas
    Shirebrook MW Unison : M. Wilcockson
    Stamford Brass : J. Fletcher
    Unity Brass : R. Boulter
    West Mercia Constabulary : D. Bishop-Rowe

    Section : Third
    Date : Saturday 10th March
    Test Piece : Prelude & Jubilate (Darrol Barry)
    Venue : Belvedere Park Club, Burton-Upon-Trent
    Adjudicators - Messrs David Horsfield & Steve Pritchard-Jones
    Due to the size of the region and number of bands competing,
    the draw takes place in two parts:
    First Half Draw : 10:00 - Second Half Draw : 12:00
    Play Commences : 11:00


    Participating Bands :

    1. Arrow Valley Brass : Andy Culshaw
    2. Audley Brass : Clive Fox
    3. Avonbank (Evesham) : Nick Smith
    4. Bakewell Silver : Mark Wilcockson
    5. City of Birmingham : Warren Belshaw
    6. Dronfield CMW : Alan Tyler
    7. Kirkby Colliery Welfare : Steve Berrill
    8. Leicestershire Co-op : Graham Jacklin
    9. Malvern Hills District : Mike West
    10. Matlock : Roger Jepson
    11. Moulton 77 : Howard Gibbs
    12. Newhall : Mark Phillips
    13. Rushden Windmill : Richard Graves
    14. Syston : Dennis Powell
    15. University of Warwick : Simon Hogg
    16. Wellington (Telford) : Steve Curtis
    17. Wem Jubilee : Roger Thorne


    Section: Fourth
    Date : Sunday 1th March
    Test Piece : The Seasons, Suite for Brass Band (Philip Wilby)
    Venue : Belvedere Park Club, Burton-Upon-Trent
    Adjudicators - Messrs David Horsfield & Steve Pritchard-Jones
    Due to the size of the region and number of bands competing,
    the draw takes place in two parts:
    First Half Draw : 9:00 - Second Half Draw : 12:00
    Play Commences : 10:00

    Participating Bands :

    Amington : W. Kendrick
    Bestwood Welfare Black Diamonds : B. Draper
    Burbage (Buxton) : S. Critchlow;
    Corby Silver : K. Espin
    Creswell Colliery : R. Woffinden
    Croft Silver : S. Burton
    Cubbington Silver : P. Johnson
    Dunchurch : M. Dutton
    Fairfield (Buxton), :C. Kitchen
    Hathern B : M. Cooper
    Ilkeston Brass : D. Jones
    Ireland Colliery Chesterfield : I. Knapton
    Market Rasen RPC : A. Neadham
    Melton : C. Hartley
    Newstead Youth : P. Whyley
    Ratby Co-operative Mid : G. Newman
    Rolls Royce (Derby) : G. Cardwell
    Rushden Town : P. Lewsey
    Shipston Town : H. Gibbs
    Swineshead Silver : S. Drew
    Thoresby Colliery Youth: C. Gent
    Trentham Brass : M. Caveney
    Welbeck Estates: T. Iles
    Whitwell : D. Fretwell
     
  2. postie

    postie Member

    Messages:
    934
    Location:
    Nottingham
    I'll kick off to respond to this thread here.....

    Bestwood will definately be there!

    Good luck to all participating bands. I understand from a reliable source that Welbeck have already withdrawn from the contest. So the 4th section is now down to only 23 bands!
     
  3. Baldeagle

    Baldeagle Member

    Messages:
    348
    Location:
    Nottingham
    Carlton Brass will be there in the 2nd section with all guns firing!
     
  4. CubbRep

    CubbRep Member

    Messages:
    332
    Location:
    Hinckley Leicestershire.
    I thought that Amington had been promoted to the 3rd section.
    CubbRep.
     
  5. imthemaddude

    imthemaddude Active Member

    Messages:
    1,386
    Location:
    West Midlands
    Yay my first Midland area - it's so much tougher than the North of England.
     
  6. SuperMosh

    SuperMosh New Member

    Messages:
    969
    Gresley Colliery will be there.
     
  7. Good luck to all bands, especially my old band, Avonbank, with Nick Smith, and Wem - sorry I wont be there this year for you to beat, Roger ;) And all my friends at Sovereign, Jags, Staffs and Thoresby
     
  8. barrytonegirl

    barrytonegirl Member

    Messages:
    30
    Going to listen to midlands contest for first time ever. Normally go to Blackpool to listen to North West but my sister has moved to Midlands so is competing there, so I'm off to support her. Come on Newstead! Looking forward to it!
     
  9. Baldeagle

    Baldeagle Member

    Messages:
    348
    Location:
    Nottingham
    Go for it
     
  10. ian perks

    ian perks Active Member

    Messages:
    3,831
    Location:
    West Midlands
    Very true we will be as well in our new walking out uniforms.
    Must admit im looking forward to the delightful out side catering van (i dont think so).:eek:
    So its off to the Cottage Pub down the road for some real ale:clap:
     
  11. postie

    postie Member

    Messages:
    934
    Location:
    Nottingham

    Amington had a good result at the Area's last year however they have not gone up to third section yet. They'll certainly be the band to watch out for!!!
     
  12. CubbRep

    CubbRep Member

    Messages:
    332
    Location:
    Hinckley Leicestershire.
    Thanks for that Postie.They certainly will be the band to look out for.But,there are a few good bands in the 4th section that will be up there with a chance.
    CubbRep.:tup
     
  13. Baritonedeaf

    Baritonedeaf Member

    Messages:
    583
    Location:
    Birmingham, West Midlands
    Cannot wait for the areas!

    Good luck to all bands in the last fortnight of rehearsals...
     
  14. TheMusicMan

    TheMusicMan tMP Founder Staff Member

    Messages:
    14,640
  15. Bonesmalone

    Bonesmalone Member

    Messages:
    42
    Location:
    Leicestershire, UK
    Kibworth will be there, Trying to avoid the dreaded drop back to 1st section......

    Does anyone have the current league tables going into the area by the way
     
    Last edited: Feb 25, 2007
  16. backrowbloke

    backrowbloke Member

    Messages:
    452
    Location:
    Bromsgrove
    Yup (well me excel version anyway) but not posting it, because then you will know where I have to come to stay up ;)

    See my Kibworth mates in the pub, unless the Langley contingent are in a different hostelry.

    Let's look on the bright side - our last year @ Burton Town Hall??????:p
     
  17. BarneyEuph

    BarneyEuph Member

    Messages:
    69
    Location:
    Leicestershire
    Leicester Coop will be there. Really looking forward to it now.:biggrin:
     
  18. 4thmandown

    4thmandown Member

    Messages:
    373
    Location:
    King's Heath
    I should be there with Shirley, so long as the baby arrives on time! Very bad family planning as it's due on the 6th!
     
  19. super_sop

    super_sop Supporting Member

    Messages:
    5,298
    Location:
    A world of my own!
    Aparently there is a new band in the third section according to both the BB and 4barsrest!!!
    someone called WEM jubilee anybody heard of them???
     
  20. lausonbass

    lausonbass Member

    Messages:
    191
    Location:
    loughborough
    Yay i can't wait! Foresters Brass 2000 will be there in the 1st section. :bounce
     
  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice