Midlands Regional Championships - 2009

Discussion in 'The Adjudicators' Comments' started by Di, Jan 6, 2009.

  1. Di

    Di Active Member

    Midlands Regional Championships
    Championship Section
    Test Piece : Salute to Youth, Gilbert Vinter
    Sunday 15th March
    (at completion of Second Section)
    Venue : Civic Hall, Bedworth
    Adjudicators: Brian Buckley & Derek Broadbent

    Participating Bands:

    Derwent Brass, Keith Leonard
    Desford Colliery, Russell Gray
    Enderby, Jonathon Mott
    Glossop Old, Phil Pavey
    Jackfield, Simon Platford
    Jaguar (Coventry), Dave Lea
    Kibworth, John Hudson
    Newstead Brass, Duncan Beckley
    Ratby Co-operative, Michael Fowles
    Sovereign Brass, Peter Parkes
    Staffordshire, Huw Thomas
    Thoresby Colliery
    Virtuosi GUS, John Berryman


    ***************************************

    Midlands Regional Championships
    First Section
    Test Piece : Pentacle, Graham Cole
    Saturday 14th March
    (Commences : 11:00 am)
    Venue : Civic Hall, Bedworth
    Adjudicators: Derek Broadbent & Brian Buckley

    Participating Bands:

    Bedworth Brass, Guy Bennett
    Brackley & District, Jason Glynn
    Carlton Brass, Walter Richie B.E.M.
    City of Coventry, Stephen Cooper
    Foresters Brass 2000, Pete Collins
    Foss Dyke, Andy Keegan
    Gresley Collier, Stephen Shimwell
    Harborough, Chris Groom
    Hathern, David Newman
    Hopkins Blidworth, Kevin Steward
    Ibstock Brick Brass, Ken Ferguson
    Langley, Cliff Parker
    Phoenix West Midlands, David Maplestone
    Shirley, Alwyn Green

    Towcester Studio, Huw Thomas
    Wigston Band, Garry Sleath

    ***************************************

    Midlands Regional Championships
    Second Section
    Test Piece : New World Sketches, Daniel Price
    Sunday 15th March
    (Commences : 10:00 am)
    Venue : Civic Hall, Bedworth
    Adjudicators: Colin Hardy & Chris Wormald

    Participating Bands :

    Arrow Valley
    Bilton Silver (Rugby), Brian E Clarke
    Leicestershire Co-op, Graham Jacklin
    Long Eaton Silver Prize, Sharon Stansfield
    Matlock, Roger Jepson
    Oddfellows Brass, Robert Boulter
    Shirland, Andrew Dennis
    Stourport, Mike West
    Tintwistle
    Wellington (Telford), Stephen Curtis
    West Mercia Constabulary, Steve Pritchard-Jones


    ***************************************

    Midlands Regional Championships
    Third Section
    Test Piece : The Once and Future King, Andrew Baker
    Saturday 14th March
    (Commences : 11:00 am)
    Venue : Nicholas Chamberlaine Technical College, Bedworth
    Adjudicators: Colin Hardy & Chris Wormald

    Participating Bands :

    Amington, Wesley Kendrick
    Avonbank (Evesham), Nick Smith
    Bakewell Silver, Mark Wilcockson
    Burbage Buxton, Steve Critchlow
    City of Birmingham, Warren Belshaw
    Cubbington Silver
    Daventry, Nigel Howard
    Hucknall & Linby, Paul Whyley
    Kirkby Colliery, Steve Berrill
    Moulton 77, Martyn France
    Porthywaen, Mark Parry
    Rushden Windmill, John Fletcher
    Shirebrook, Mark Wilcockson
    Stamford, Rob Prew
    University of Warwick, Simon Hogg
    WEM Jubilee, Roger Thorne


    ***************************************

    Midlands Regional Championships
    Fourth Section
    Test Piece : The Talisman for Brass Band, Frank Hughes
    Sunday 15th March
    (Commences : 10:30 am)
    Venue : Nicholas Chamberlaine Technical College, Bedworth
    Adjudicators: David Hirst & Derek Southcott

    Participating Bands:

    Bestwood Welfare Black Diamonds, Brian Draper
    Burbage Silver, Andy Ellis
    Ceramic Brass, Steve Churchill
    Corby Silver, Geoff Riseley
    Croft Silver, Ian Needham
    Dronfield
    Fairfield (Buxton), C W Kitchen
    Ilkeston Brass, David Jones
    Ireland Colliery Chesterfield, Ian Knapton
    Malvern Hills & District, John Swindells
    Marken Rasen RPC, Steve Askew
    Melton Band, Graham Sutton
    Newhall, Kevin Holdgate
    Pleasley Colliery Welfare, David Cutting
    Ratby co-operative Mid Band, Geoff Newman
    Rolls Royce (Derby), Graham Cardwell
    Rushden Town, Peter Vine
    Shipston Town, Howard Gibbs
    Thoresby Colliery Youth, Christine Gent
    Trentham Brass, Mike Caveney
    Whitwell, David Fretwell


    Information courtesy : http://www.mabbc.org/
     
  2. theMouthPiece Related Searches

    Find more discussions like this one
    FONT=Tahoma
    COLOR=Navy)Harborough
    Navy
    FONT=Tahoma)Adjudicators
  3. stevetrom

    stevetrom Well-Known Member

    According to our secretary the pre-draw for the 1st/2nd half of the 1st section has been made and that only 16 bands have been entered.

    According to the tables there are 19 1st section bands, anyone know who is NOT going?

    p.s. mods, are we allowed to reveal which half of the draw we are in?
     
  4. Di

    Di Active Member

    No. :)
     
  5. Di B

    Di B Member

    I assume Ransomes are now first section and to my knowledge they aren't returning to contesting yet. The others I have no idea about
     
  6. Blossom

    Blossom Member


    Why 'No' ?

    If the band have been notified which part of the draw they are in it is public knowledge anyway

    If they haven't been notified then it shouldn't be published on here
     
  7. Di

    Di Active Member

    The bands may have been advised, but as far as we know, the "public" haven't.

    Rule 2(g) refers:
    As the area is a closed contest, any pre-draw or part there of should not be posted.
     
  8. stevetrom

    stevetrom Well-Known Member

    According to the Midlands website Riddings did'nt play last year, does anyone know if they are still a functioning band and wether they will be playing this year?
     
  9. themusicalrentboy

    themusicalrentboy Active Member

    as far as I know Riddings are no longer.
     
  10. stevetrom

    stevetrom Well-Known Member

    so that leaves one more band not taking part in all the fun with Pentacle :)

    any ideas?

    the only band I can say is definitely going is us (Brackley)
     
  11. tigerlily

    tigerlily New Member

    I believe Raunds may be the final band not going - though this may just be a rumour I have heard on the brass band grapevine.
     
  12. theMouthPiece Related Searches

    Find more discussions like this one
    FONT=Tahoma
    COLOR=Navy)Harborough
    Navy
    FONT=Tahoma)Adjudicators
  13. stevetrom

    stevetrom Well-Known Member

    a real shame if Raunds are not able to get a band together, pleyed withthemlast year and had a good time.

    Is it really that bad? Lynda? Christian?
     
  14. 4thmandown

    4thmandown Member

    Shirley are definitely going.
     
  15. themusicalrentboy

    themusicalrentboy Active Member

    Foss will be there.
     
  16. themusicalrentboy

    themusicalrentboy Active Member

    but it's my dad's birthday so some serious grovelling will have to be done :p

    it'll be my first areas sat on the end and what a bleedin' piece *sigh*
     
  17. alangiff3

    alangiff3 Member

    All competing bands can now be found on the official midlands regional website: http://www.mabbc.org/
     
  18. imthemaddude

    imthemaddude Active Member

    Does any one know why Wellington Telford are not on the list for the 2nd section. I thought they had been promoted?
     
  19. imthemaddude

    imthemaddude Active Member

    Porthywaen are listed in both the 2nd and 3rd section.
     
  20. alangiff3

    alangiff3 Member

    There are also 13 bands in the championship section, thought they were only allowed 12?
     
  21. WoodenFlugel

    WoodenFlugel Moderator Staff Member

    I'm happy to be corrected but I think that might be because of equal points in the past. Anyway, that particular "rule" hasn't bothered the Yorkshire region too much in the past ;)

    As for Ransomes - they are now non-competing.

    @ musical rent boy - yes it is a bleedin' piece, and one which I'm really struggling to find any merit in (OK the second movement is quite nice). For me at least its gonna be one of those "play it as best you can and move on to more enjoyable stuff" pieces. :)
     
  22. Pav

    Pav Member

    Think it happened when Kibworth won the 1st section Nationals
     

Share This Page