HYBEA Slow Melody Contest 2007

Discussion in 'The Adjudicators' Comments' started by Matt Lawson, Mar 16, 2007.

  1. Matt Lawson

    Matt Lawson Member

    Tomorrow is the annual Huddersfield Brass slow melody contest, held at Golcar Conservative Club.

    Here is the line up:

    11 Years and Under – 10.30 am

    1. Caroline Swift - Song of Tranquility by Ray Thompson
    2. Lois Smith - Theme from Sheherazade by Rimsky-Korsakov
    3. Thomas Brown - My heart at thy sweet voice by Camille Saint-Saën
    4. Jonathan Bates - The Holy City by Stephen Adams
    5. Thomas Hoyle - Drink to me only, with thine eyes – trad.
    6. Alexander Crisp - The Holy City by Stephen Adams


    14 Years and Under – 11.00 am

    1. Evie Smith - Somewhere by Bernstein & Sondheim
    2. Terri Rider - Idylle by Edward Elgar
    3. Lucy Rogers - Memory by A. L. Webber
    4. James Daker - The Ash Grove – trad.


    16 Years and Under – 11.20 am

    1. Matthew Hoyle - A Nightingale Sang in Berkley Square by Manning Sherwin & Eric Maschwitz
    2. Jenny-Jade Hamilton - The Lost Chord by Arthur Sullivan



    Open – 11.30 am

    1. Matt Lawson - Swedish Hymn by Peter Graham
    2. Evie Smith - Somewhere by Bernstein & Sondheim
    3. Lois Smith - Theme from Sheherazade by Rimsky-Korsakov
    4. Matthew Hoyle - Stardust by Hoagy Carmichael
    5. Jonathan Bates - The Star of Bethlehem by Stephen Adams
    6. Terri Rider - Idylle by Edward Elgar
    7. Michael Jazwinski - TBA
    8. Jenny-Jade Hamilton - The Lost Chord by Arthur Sullivan
    9. Thomas Brown - My heart at thy sweet voice by Camille Saint-Saën


    Junior Quartet – 12.15 pm

    1. Clifton & Lightcliffe Band - Return of Spring by Horound
    2. Salendine Nook High School - Swinging Safari by Philip Sparke


    Open Quartet – 12.30 pm

    1. Clifton & Lightcliffe Band - Hymn to Music by Dudley Buck




    I'll post results once I've got them. Right - off to practice some Peter Graham...!
     
  2. Matt Lawson

    Matt Lawson Member

    Results as far as I know them:

    11 and Under:

    1. Jonathan Bates
    2. Thomas Hoyle
    3. Alexander Crisp

    Open Section

    1. Jonathan Bates
    2. Terri Rider
    3. Matthew Hoyle


    No other results were either announced when I was present or written on the remarks.
     

Share This Page