Fleetwood Contest - 12th October

Discussion in 'The Adjudicators' Comments' started by Andy_Euph, Sep 19, 2008.

  1. Andy_Euph

    Andy_Euph Active Member

    Anyone going?

    Blackley Band are.
  2. rodeband

    rodeband New Member

    Wire are there

    Wire Brass will be there as well !
  3. Eccles Borough Band will be there in the 3rd section
  4. Gaz W

    Gaz W New Member

    Dearham are going.
  5. tweetipie21

    tweetipie21 Member

    Darwen Brass will be there!!
  6. andyp

    andyp Active Member

    Eccleston will be there.
  7. sparkling_quavers

    sparkling_quavers Active Member

    Flixton are there in the 2nd Section
  8. stotty74

    stotty74 Member

    Greenalls are going in 2nd section aswell :)
  9. JPCoulson

    JPCoulson Member

    Skelmersdale Prize Band are going
  10. Straightmute

    Straightmute Active Member

    And Harrogate. Looking forward to seeing old friends.
  11. Andy_Euph

    Andy_Euph Active Member

    Anyone know who the judge is this weekend?
  12. Brian Kelly

    Brian Kelly Active Member

    The adjudicators are Kevin Wadsworth and Chris Wormald.

    I know that Kevin Wadsworth is adjudicating the 2nd section, but which of them is doing the 4th, 3rd, Youth and Championship sections I do not know.
  13. Just Crazy

    Just Crazy Member

    Old Hall will be there
  14. ogslam

    ogslam New Member

    pilling jubilee will be there
  15. Woodpecker

    Woodpecker New Member

    Lostock Hall will also be there
  16. Andy_Euph

    Andy_Euph Active Member

    Just waiting to be picked up so thought i'd leave a message to say GOOD LUCK to everyone competing today :D
  17. johnydicko

    johnydicko New Member

    Longridge band are .Playing Essence of time
  18. Bassbabe

    Bassbabe New Member

    Any results yet?
  19. 4th Section

    1st Besses Boys
    2nd Blackley

    Best Basses - Blackley
    Best Euphonium - Blackley (Well done to the thread starter Andy !!!)
    I think Besses got best percussion maybe??

    3rd Section

    1st Morcambe
    2nd (can't remember... apologies!!!)
    3rd Eccles :biggrin:

    Sorry if I got some of this wrong
  20. superjobby

    superjobby Member

    To add to this...

    4th Section:-

    1st Besses Boys 175 points
    2nd Blackley 174
    3rd Tarleton 173
    4th Friezland 172

    Best Basses - Blackley
    Best Percussion - Besses Boys
    Best Euphonium - Blackley (Well done Andy!)

    3rd section:-

    1st Morecambe 180 points
    2nd Thornton Cleveleys 179
    3rd Eccles Borough 178 :p
    4th Trinity Girls Brass 177

    A fun day, albeit a very long one!

Share This Page