Borders Entertainment Contest - Sat 2/11

Discussion in 'The Adjudicators' Comments' started by SAbandman, Nov 2, 2007.

  1. SAbandman

    SAbandman New Member

    Hi

    Does anyone have the full draw and approx times?

    Thanks

    (That'd be the 3rd! Doh!!)
     
  2. Alan Fernie

    Alan Fernie Member

    The draw has been made, but obviously we can't show it here. Due to a late withdrawal (due to a bereavement), we have 12 bands, with 3 junior bands on at lunchtime, all kicking off at 10.30am.
     
  3. SAbandman

    SAbandman New Member

    Of course, I should have thought of that!

    No doubt it'll be a good day, I hope all goes well.

    Thanks Alan.
     
  4. brassneck

    brassneck Active Member

    FULL RESULTS:-


    Saturday 3 November 2007, Memorial Hall, Innerleithen
    Music Adjudicators: Chris Wormald & Craig Anderson - Entertainment Adjudicator: Col. Andrew Campbell


    Place/Band/Section/Conductor/Points/Draw

    1 Johnstone Band, 2, Raymond Tennant, 192, 7
    2 Lochgelly Band, 1, Paul Drury, 189, 6
    3 St. Ronan’s Silver Band, 1, Alex Knox, 187, 12
    4 Shotts St. Patrick’s Band, 2, Andrew Duncan, 186, 9
    5 Croy Band, 2, Kenneth Blackwood, 185, 2
    6 Selkirk Silver Band, 2, Dick Duff, 184, 11
    7 Northumbria Water Ellington Colliery Band,1, Tony Griffiths, 183, 8,
    8 Annan Town (APD) Band, 3, David Shanks, 181, 13
    9 Jedforest Instrumental Band, 2, Alan Fernie, 180, 1
    10 Brass Sounds Inverclyde, 4, Alistair G. McCorkell, 179, 10
    11 Backworth Colliery Band, 3, Colin Harris, 177, 4
    12 Dysart Colliery Band, 4, Bill Sandell, 175, 5

    YOUTH & DEVELOPMENT SECTION Adjudicator: Iain Fleming
    Abbey Brass (Jedforest) – J. Mabon – Gold Award
    Beltane Brass (Peebles) – D. T. Ward – Silver Award
    St. Ronan’s Future Band – D. Robb – Gold Award

    First Prize: The Scottish Borders Trophy & £150 : Johnstone Band
    Entertainment Prize : The Queen’s Head Inn Shield & £150 : St. Ronan’s Silver Band
    Best First Section Band: The Caerlee Quaich & £100 : Lochgelly Band
    Best Second Section Band: The Souter Ronnie Trophy & £100 : Johnstone Band
    Best Third Section Band: The John A. Wilson Memorial Trophy & £100 : Annan Town (APD) Band
    Best Fourth Section Band: The Harry Pearce Memorial Trophy & £100 : Brass Sounds Inverclyde
    Best Soloist: The Walter Nichol Memorial Trophy & Medal : Cornet Player with Northumbria Water Ellington Colliery Band
    Best Instrumentalist : The Jedforest Instrumental Band 150th Anniversary Trophy & Medal : Soprano Cornet player with Croy
    Best Basses : The Bert Neil Memorial Quaich : Johnstone Band
    Best Percussion : The Jenny Corbett Memorial Cup : Johnstone Band

    http://domain734644.sites.fasthosts.com/sbbba/contests.htm
     
  5. imthemaddude

    imthemaddude Active Member

    Well done Ellington for best cornet :)
     
  6. Andy_Euph

    Andy_Euph Active Member

    Mr Mambo strikes again :D
     

Share This Page