ABA Results - Auckland Band Association Solo & Ensemble Contest full results

Discussion in 'The Adjudicators' Comments' started by JimboFB, Jun 19, 2011.

  1. JimboFB

    JimboFB Active Member

    Auckland Band Association Solo & Ensemble Contest full results

    Contest held Sunday 19 June 2011 @ AUT Northshore Campus, Auckland

    Adjudicators - Nigel Seaton & Colin Clark


    Class 5 – Slow Melody Under 13 Years

    1st - Mollie Comfield - Northshore Youth - 75 points
    2nd - Aiden Whyte - Kumeu Brass - 73 points

    Class 6 – Not Slow Melody Under 13 Years

    1st - Mollie Comfield - Northshore Youth - 77 points
    2nd - Aiden Whyte - Kumeu Brass - 75 points
    3rd­­ - Simon Raven - Northshore Youth - 74 points

    Class 7 –Slow Melody Under 16 Years

    1st - Andrew Cooksley - Papakura RSA Brass - 76 points
    2nd - Anne-Maroussia Filimoehala - Smiths Locksmiths Manukau Brass - 75 points
    3rd - Dominic Cornfield - Northshore Youth - 74 Points

    Class 8 – Not Slow Melody Under 16 Years

    1st - Christian Chappell - Papakura RSA Youth - 78 points
    2nd - Dominic Cornfield - Northshore Youth - 77 Points
    3rd - Anne-Maroussia Filimoehala - Smiths Locksmiths Manukau Brass - 76 points

    Class 9 – Slow Melody Under 19 Years

    1st - Linda Filimoehala - Smiths Locksmiths Manukau Brass - 81 points
    2nd - Caroline Filimoehala - Smiths Locksmiths Manukau Brass - 80 points
    3rd - Kathryn Kennerley - Kumeu Brass - 78 points

    Class 10 – Not Slow Melody Under 19 Years

    1st - Linda Filimoehala - Smiths Locksmiths Manukau Brass - 83 points
    2nd - Caroline Filimoehala - Smiths Locksmiths Manukau Brass - 81 points
    3rd - Robert Parker - Northshore Brass - 80 points

    Class 13 –Slow Melody Any Age

    1st - Grant Langdon - Waitakere Brass - 91 points
    2nd - Bill Rimmer - Papakura RSA Brass - 90 points
    3rd - Tim Large - Northshore Brass - 87 points

    Class 14 – Not Slow Melody Any Age

    1st - Denis Spurdle - Northshore Brass - 90 points
    2nd - Bill Rimmer - Papakura RSA Brass - 87 points

    Class 15 – Veterans

    1st - Denis Spurdle - Northshore Brass - 87 points
    2nd - Murray Carey - Dalewool Brass - 83 points
    3rd - Bill Rimmer - Papakura RSA Brass - 81 points

    Class 16 – Slow Melody Championship

    1st - Riki McDonnell - Marlborough District Brass - 99 points
    2nd - Fendall Hill - Waitakere Brass - 94 points
    3rd - Steven Booth - Waitakere Brass - 93 points

    Class 17 – Not Slow Melody Championship

    1st - Riki McDonnell - Marlborough District Brass - 94 points
    2nd - Steven Booth - Waitakere Brass - 93 points
    3rd - Andrew Leech - Northshore Brass - 91 points

    Class 20 – Duet Over 19 Years

    1st - Steven Booth/James Case - Waitakere Brass - 93 points
    2nd - Grant Langdon/Hiro Kobayashi - Waitakere Brass - 88 points

    Class 24 – Quartet Over 19

    1st - Grant Langdon/Hiro Kobayashi/Brent Large/James Case - Waitakere Brass - 90 points


    Conductors Cup - Waitakere Brass - awarded to the band with the highest aggregate winners scores


    Keep up to date with the latest news and events for the Auckland Band Association at:
    http://www.aucklandbrassbands.com
     
  2. Ex-Pat BBb

    Ex-Pat BBb New Member

    Heading to Xchurch soon (but not in time for North Shore alas). No doubt we'll meet up at some point despite being on different islands, all the best James.

    Ady
     

Share This Page